عقبگرد دلار پس از اظهارات رئیس فدرال رزرو و طرح کاخ سفید

     عقبگرد دلار پس از اظهارات رئیس فدرال رزرو و طرح کاخ سفید

پنجشنبه, 29 آوریل, 2021 - 11:45
تابلوهای معاملاتی بورس سئول (آسوشیتد پرس)

دلار پنجشنبه (۲۹ آوریل) به کف قیمتی خود در ۹ هفته گذشته نزدیک شد که دلیل آن پافشاری رییس فدرال رزرو آمریکا برای تسهیل طرح پرهزینه کاخ سفید است. اظهارات رییس فدرال رزرو چراغ سبزی بود برای کاهش داد و ستدهای بین المللی.


به گزارش رویترز اصرار پرزیدنت جو بایدن برای اجرای بسته ۱.۸ تریلیون دلاری موجب بروز نگرانی درباره افزایش کسری بودجه و کسری تجاری در آمریکا شده که به نوبه خود در عقب نشینی دلار سهیم بوده است.


یورو در این میان برنده بزرگ بود که ارزش آن در برابر دلار به بالاترین حد از اواخر فوریه رسید. یک یورو ۱.۲۱۴۹ دلار معامله شد و در واحد ۱.۲۱۳۴ ثابت ماند.


پیش بینی می شود قیمت یورو از مرز ۱.۲۱۱۴ نیز عبور کند و بدین ترتیب بتواند به ما بین ۱.۲۱۹۶ و ۱.۲۲۴۲ دلار برسد.


رویکرد تسهیل گری فدرال رزرو آشکارا بر خلاف سیاست بانک مرکزی کانادا است که در عمل خرید دارایی را کاهش داده است. از این رو دلار آمریکا در برابر دلار کانادا به کف سه ساله سقوط کرد و هر دلار آمریکا ۱.۲۲۸۷ دلار کانادا معامله شد.


دلار در برابر کرون نروژ هم عقبگرد داشت و به کمترین میزان خود از ماه اکتبر ۲۰۱۸ رسید. هر دلار آمریکا ۸.۱۴۶۰ کرون شد.


ارزش کرون به دلیل افزایش قیمت نفت نیز افزایش یافت. بهبود اوضاع اقتصادی جهان منجر به افزایش تقاضا برای کالاهای اولیه شد. دلار در برابر دلار استرالیا و دلار نیوزلند عقب نشست و به شدت در برابر ین در معاملات هفته جاری کاهش یافت و از اوج قیمت ۱۰۹.۰۷ روز چهارشنبه (۲۸ آوریل) به ۱۰۸.۵۵ سقوط کرد.


دلار در سبد ارزی به کف قیمتی خود در ۹ هفته گذشته یعنی ۹۰.۵۴۳ نزدیک شد و از اوج قیمت خود یعنی ۹۳.۴۳۹ در پایان مارس فاصله گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای