اظهارات ضدونقیض روسیه و اروپا دربارهٔ نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران

اظهارات ضدونقیض روسیه و اروپا دربارهٔ نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران

امید به نتیجه رسیدن مذاکرات طی سه هفته آینده.. اما «موفقیت تضمین شده نیست»
شنبه, 1 مه, 2021 - 22:15

روسیه و قدرت‌های اروپایی روز شنبه پس از شش روز به تعویق افتادن مذاکرات برجام، گزارش‌های متناقضی را در مورد نتایج آخرین دور مذاکرات با هدف بازگشت ایران و ایالات متحده به پایبندی کامل با توافق هسته ای ۲۰۱۵ ارائه دادند.

در این میان، اروپایی‌ها خواستار تسریع در روند مذاکرات شدند و هیئت روسی ابراز «خوش‌بینی محتاطانه» کرده و امیدوار است که در طی «سه هفته» به موفقیت برسد.

این گفت و گوها ماه گذشته در وین آغاز شد، جایی که طرف‌های باقی مانده در توافق هسته ای - ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان - در یک هتل اقامت دارند، در حالی که هیئت آمریکایی در هتل دیگری اقامت دارد.

ایران از گفت و گوهای مستقیم با ایالات متحده امتناع ورزیده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع اروپایی پس از اتمام دور سوم گفت و گوها در کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که هنوز تفاهمی دربارهٔ دشوارترین موضوعات با وجود کار زیاد و فرصت کم حاصل نشده‌است.

در گزارش فرانس پرس نیز به نقل از یک منبع دیپلماتیک اروپایی که نامی از وی برده نشده آمده‌است که «موفقیت به هیچ وجه تضمین شده نیست اما غیرممکن هم نیست».

این منبع دیپلماتیک اروپایی در عین حال وعده داده که برای رسیدن به موفقیت در مذاکرات تلاش‌ها مضاعف شود.

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین با اشاره به اینکه گفت و گوها در مورد اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت آمریکا به آن در مسیر درست است، گفت: محدودیت زمانی در این خصوص وجود ندارد اما برنامه‌ریزی می‌شود که تا سه هفته دیگر به یک جمع‌بندی برسد.

وی پس از نشستی که با حضور نمایندگان عالی‌رتبه روسیه، چین، آلمان، بریتانیا، فرانسه انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در خصوص توافق هسته‌ای با ایران (برجام) برگزار شد، اظهار کرد: شما نباید انتظار یک نتیجه سریع را داشته باشید. این یک روند مداوم است و در مسیر درست پیش می‌رود. ایالات متحده و ایران برای درک بهتر آنچه باید انجام شود باید یک زبان مشترک پیدا کنند.

از سوی دیگر سه کشور اروپایی طرف برجام به سهم خود ضمن تاسف از کندی گفت و گوها در جریان مذاکرات هفته گذشته و با اشاره با زمان کم و کارهای زیادی که باقی است، نسبت به پیشرفت سریع‌تر مذاکرات در هفته آینده ابراز امیدواری کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی ایران نیز با اشاره به پایان یافتن دور سوم مذاکرات و اینکه اعضای کمیسیون مشترک برجام جمعه آینده دور تازه گفت و گوها را از سر می‌گیرند در گزارش خود آورده‌است که شرکت کنندگان در نشست روز شنبه وین آخرین وضعیت رایزنی‌های کارگروه‌های کارشناسی در خصوص تعهدات برجامی و ترتیبات اجرایی لغو تحریم‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

دور جدید مذاکرات از روز سه شنبه آغاز شد و در طول هفته با جلسات کارشناسانی که سه گروه کاری برآمده از مذاکرات را تشکیل می‌دهند، همراه بود.

این گروه‌ها به سه حوزه اصلی تقسیم شدند: لغو تحریم‌های ایالات متحده، بازگشت ایران به تعهدات هسته ای خود و ترتیبات اجرایی دو طرف.

بحث‌ها در حال حاضر حول شناسایی تحریم‌هایی است که دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا مایل به لغو آن هاست، این امر در ازای روشن کردن روش‌های بازگشت این کشور برای اجرای کامل تعهدات خود در توافق هسته ای، معروف به «برنامه اقدام جامع مشترک» صورت می‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای