سعودی در صدر بازارهای نوظهور قرار گرفت به دلیل داشتن بیشترین عملکرد واکسیناسیون

سعودی در صدر بازارهای نوظهور قرار گرفت به دلیل داشتن بیشترین عملکرد واکسیناسیون

این رتبه‌بندی بین‌المللی نشان می‌دهد که فعالیت اقتصادی به میزان قبل از همه‌گیری نزدیک شده‌است
دوشنبه, 3 مه, 2021 - 10:30

با وجود شیوع موج جهانی ویروس کرونا، تلاش‌های سعودی در مواجهه با بیماری همه‌گیری، این کشور را قادر ساخت تا در صدر فهرست بازارهای نوظهور به دلیل افزایش فعالیت‌های واکسیناسیون طی ۳۰ روز گذشته قرار گیرد،

تازه‌ترین رتبه‌بندی شاخص «بلومبرگ اکونومیکس» نشان داد که از میان ۷۵ اقتصاد، عملکرد کشورهای شورای همکاری خلیج و شرق آسیا عملکرد بهتری نسبت به بقیه کشورهای خاورمیانه، اروپای مرکزی و شرقی و آمریکای لاتین دارد.

این طبقه‌بندی نشان داد که کشورهای شورای همکاری خلیج، به ویژه سعودی، امارات، قطر و آسیای شرقی، شامل کره جنوبی، چین و تایوان، بهترین عملکرد را در بین کشورها داشته‌اند.

در همین حال، بقیه کشورهای خاورمیانه، اروپای مرکزی و شرقی و آمریکای لاتین تحت فشار همه‌گیری قرار دارند.

زیاد داود اقتصاددان ارشد متخصص در بازارهای نوظهور در «بلومبرگ اکونومیکس» گفت: «کشورهای شورای همکاری خلیج در ۳۰ روز گذشته به صدر لیست رسیده‌اند. این امر تا حدی به دلیل میزان واکسیناسیون است که بالاترین سطح در جهان است، همچنین علی‌رغم کندی اخیر مصادف با ماه رمضان، فعالیت اقتصادی در این کشورها به سطح قبل از ویروس نزدیک شده‌است».

اقتصاد کره جنوبی، چین و تایوان نیز در لیست عملکرد بلومبرگ در رتبه‌های بالا قرار گرفتند. این کشورها توانستند، به لطف سیاست‌ها و تدابیر قوی که در اوایل انجام دادند، ویروس را مهار کنند و به‌طور قابل توجهی از عواقب همه‌گیری بهبود یابند، بنگلادش نیز به لطف بهبود بخش حمل و نقل خود به رتبه‌بندی جهانی پیوست.

طبقه‌بندی بلومبرگ اکونومیکس از طیف وسیعی از اقدامات اجتماعی، از جمله میزان آلودگی به ویروس (Covid-19) میزان مرگ و میر، پیشرفت واکسیناسیون، فعالیت اقتصادی و سیاست‌ها را در نظر گرفته‌است.

عبدالرحمن باعشن رئیس مرکز مطالعات اقتصادی الشروق به «الشرق الاوسط» گفت که این گزارش نتیجه اهتمام و حمایت دولت از بخش‌های نوپا در سعودی را منعکس می‌کند. همچنین در اختیار گذاشتن واکسن به صورت رایگان و همچنین تشویق مستقیم و غیرمستقیم و پشتیبانی از بخش‌های مختلف بخش خصوصی و خدمات فردی را تأیید می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای