ارتش یمن پیشروی حوثی‌ها در مارب را متوقف کرد

ارتش یمن پیشروی حوثی‌ها در مارب را متوقف کرد

پاریس از کودتاگران خواست تا ابتکار عمل سعودی را بپذیرند
سه شنبه, 4 مه, 2021 - 00:30

نیروهای ارتش یمن با حمایت قبایل و نیروی هوایی ائتلاف حمایت از مشروعیت، حملات جدید شبه نظامیان حوثی در غرب استان مأرب را خنثی کردند.

شبه نظامیان حوثی برای چهارمین ماه متوالی به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای کنترل استان نفتی مأرب، که مهم‌ترین سنگر دولت قانونی در شمال کشور است، حمله مداوم خود را علیه این منطقه دنبال می‌کنند.

این تحولات با واکنش و همراهی قبایل یمنی در استان‌های مأرب، الجوف و استان‌های همجوار به ندای بسیج عمومی مقامات محلی جهت حمایت از ارتش و پیوستن جوانان به آن روبرو شده‌است.

رسانه‌های نظامی یمن گزارش دادند که ارتش با پشتیبانی هوایی به حملات خشونت بار حوثی‌ها به جبهه‌های الکساره و المشجح غرب مأرب پاسخ داد.

این منابع تأکید کردند که نبردهای شبه نظامیان علاوه بر تصرف بسیاری از ماشین‌های جنگی منجر به ده‌ها کشته و زخمی شده‌است.

در همین حال، ژان ماری صفا سفیر فرانسه در یمن، از حوثی‌ها خواست که «اگر منافع مردم یمن، بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد» ابتکار صلح سعودی را بپذیرند.

این دیپلمات فرانسوی تأکید کرد که ابتکار سعودی با برنامه صلح سازمان ملل متحد برای یمن همسو است.

سفیر فرانسه در مصاحبه با «الشرق الاوسط» افزود حوثی‌ها می‌خواهند مارب را تصرف کنند تا جامعه جهانی آنها را به عنوان تنها رهبر و گرداننده یمن به رسمیت بشناسد. با این حال، پیروزی آنها (اگر اتفاق افتاده باشد) به معنای صلح یا ثبات نیست، بلکه به معنای رنج بیشتر برای مردم یمن است.

صفا افزود که «روح انسجام موجود در جامعه بین‌المللی بهترین راه برای پاسخگویی به حملات حوثی‌ها است».

سفیر فرانسه معتقد است که «شاخه نظامی گروه حوثی سیگنال‌های ارسالی از طرف واشینگتن را به اشتباه حذف این گروه از لیست سازمان‌های حمایت از تروریسم خوانده‌است».

سفیر فرانسه ابراز امیدواری کرد که «جناح سیاسی (در گروه حوثی‌ها) بر شاخه نظامی که یمن و حتی خود حوثی‌ها را دچار مشکل کرده، پیروز شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای