مذاکرات سعودی و ایران برای شناسایی راه‌های کاهش تنش در منطقه

مذاکرات سعودی و ایران برای شناسایی راه‌های کاهش تنش در منطقه

وزارت خارجه سعودی: خواهان اقدامات دارای قابلیت راستی آزمایی هستیم
جمعه, 7 مه, 2021 - 16:30

یک مقام ارشد وزارت خارجه سعودی روز جمعه ۱۷ اردیبهشت، از برقراری گفت‌وگوهایی با ایران خبر داد و گفت: «سعودی خواهان مشاهده اقدامات دارای قابلیت راستی آزمایی است».

رائد قرملی مسئول سیاستگذاری وزارت خارجه سعودی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت هدف مذاکرات با ایران شناسایی راه‌هایی برای کاهش تنش در منطقه است.

او ضمن ابراز امیدواری به موفقیت‌آمیز بودن گفت و گوهای دو طرف، در عین حال گفت که «برای نتیجه‌گیری و ارزیابی قطعی از این مذاکرات هنوز زود است».

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دو هفته قبل در مصاحبه تلویزیونی گفته بود که «ایران همسایه ماست و تمام آن چیزی که ما خواهان آن هستیم داشتن روابط خوب و خاص با تهران است».

وی افزود: «نمی‌خواهیم ایران در شرایط سختی قرار داشته باشد، بلکه می‌خواهیم ایران کشوری شکوفا باشد و توسعه یابد، ما در ایران و آن‌ها در سعودی منافع دارند و این خواسته ما برای آن است تا منطقه و جهان به سوی رشد و شکوفایی حرکت کند».

ولیعهد سعودی در عین حال اضافه کرد که «با رفتار منفی ایران در برنامه هسته‌ای، موشکی و حمایت از شبه‌نظامیان غیرقانونی مسئله دارد».

ولیعهد سعودی همچنین تأکید کرد که «سعودی برای یافتن راه حل‌هایی در این زمینه با کشورهای منطقه و جهان رایزنی خواهد کرد».

در مقابل، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز پس از آن و در واکنش به این اظهارات، از آمادگی تهران برای مذاکره با سعودی در همه سطوح و در همه موضوعات خبر داد.

او گفت: «این دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می‌توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات، وارد فصل تازه ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه ای شوند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای