انتشار گزارش‌هایی از «دور نهایی» مذاکرات وین

انتشار گزارش‌هایی از «دور نهایی» مذاکرات وین

تلاش برای تسویه نقاط پراختلاف قبل از انتخابات ایران
جمعه, 7 مه, 2021 - 20:30

همگام با اظهارات ضد و نقیض دربارهٔ آخرین وضعیت مذاکرات وین، چهارمین دور نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه با حضور هیئت‌های مذاکره کننده با ایران در پایتخت اتریش برگزار شد.

برخی پیش‌بینی کردند که گفت و گوهای کنونی آخرین دور مذاکرات برای احیای برجام باشد. برخی از منابع در وین پیش‌بینی کردند تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران، این مذاکرات به نتیجه برسد و اینکه مذاکره کنندگان قصد دارند تا زمان رسیدن به توافق، پایتخت اتریش را ترک نکنند.

این منابع افزودند این دور از مذاکرات ممکن است به توافق در سطح وزرای امور خارجه بیانجامد و شاید به جای ۶ روز، ۲ هفته طول بکشد.

پایگاه خبری اکسیوس در گزارشی به نقل از یک مقام سابق آمریکایی اعلام کرد، دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در حال آماده شدن برای احتمال سقوط مذاکرات وین بدون دستیابی به توافق است.

این مقام آمریکایی افزود در صورت شکست مذاکرات، دولت ایالات متحده تمام تلاش خود را برای اطمینان از نداشتن سلاح هسته ای توسط ایران انجام خواهد داد.

وی افزود: «شکاف بزرگی بین مواضع آمریکا و ایران در خصوص اقداماتی که ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای خود باید انجام دهد وجود دارد».

این گزارش به نقل از یک دیپلمات اروپایی افزود که فرجام نسل جدید و پیشرفته سانتریفیوژهای ایران که تهران اخیراً آنها را نصب کرده، یکی از گره‌های اصلی در مذاکرات وین است.

این گزارش می‌پرسد: سؤال این است که در سایه احیای برجام، تکلیف این سانتریفیوژها چه می‌شود؟ آیا ایران همچنان می‌تواند از آنها استفاده کند؟ اگر خیر، آیا آنها باید از ایران خارج شوند یا قطع اتصال و انبار کردن آنها کافی خواهد بود؟

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا نیز می‌گوید ایران در مذاکرات وین جدی است اما نمی‌دانیم چقدر جدی.

مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در قالب سه کمیته برای بررسی لغو تحریم‌ها، تعهدات ایران و هماهنگی اقدامات طرفین در حال برگزاری است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای