تردید بایدن دربارهٔ «جدی‌بودن» ایران در مذاکرات وین

تردید بایدن دربارهٔ «جدی‌بودن» ایران در مذاکرات وین

جمعه, 7 مه, 2021 - 18:30

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، در مورد «جدی بودن» مذاکره کنندگان ایرانی در چهارمین دور مذاکرات برجام به منظور دستیابی به توافق هسته ای تاریخی طرف‌های بین‌المللی با ایران به میزبانی وین پایتخت اتریش ابراز تردید کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سؤالی مبنی بر جدی بودن ایرانی‌ها در مذاکرات وین گفت: «آنها جدی هستند اما میزان جدی بودنش روشن نیست و معلوم نیست تا چه حد می‌خواهند پیش بروند».

 بایدن افزود: «اینکه آنها حاضرند چه کارهایی برای این امر انجام دهند و تا چه اندازه در این خصوص جدیت دارند، موضوع متفاوتی است، اما با این حال در حال گفت‌وگو هستیم».

از سوی دیگر برخی منابع از اختلاف نظر میان جو بایدن و راب مالی مذاکره‌کننده آمریکایی بر سر مذاکرات برجامی خبر می‌دهند و می‌گویند که راب مالی از چند ماه پیش تاکنون در تلاش است که دولت را به آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران و استفاده از آن برای اهداف بشردوستانه متقاعد کند، اما کاخ سفید تا زمانی که پیشرفتی در مذاکرات جاری برجام حاصل نشود، در برابر هر گونه پیشنهاد آزادسازی پول به نفع ایران مقاومت می‌کند.

برخی منابع گزارش دادند که دولت جو بایدن در راستای مذاکرات هسته‌ای با ایران، در حال بررسی امکان آزاد کردن یک میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده تهران است.

بر این اساس دولت بایدن قصد دارد این یک میلیارد دلار را که تحت تحریم‌ها منجمد شده از طریق یک کانال سوئیسی موسوم به «ترتیبات تجاری بشردوستانه سوئیس» آزاد کند تا ایران بتواند از آن برای «کمک‌های بشردوستانه» استفاده کند. این اقدام به عنوان شاخص حسن نیت در طول مذاکرات هسته ای خوانده شده‌است.

گزینه دیگر این است که ایالات متحده اجازه دهد صندوق بین‌المللی پول درخواست وام ۵ میلیارد دلاری ایران برای کارزار مبارزه با کرونا را تأیید کند. این اقدام برای بستن باب هرگونه انتقاد از سوی نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا صورت می‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای