مراکش: ایران در راستای ایجاد بی ثباتی در شمال و غرب آفریقا فعالیت می کند

مراکش: ایران در راستای ایجاد بی ثباتی در شمال و غرب آفریقا فعالیت می کند

شنبه, 8 مه, 2021 - 08:30
جانی اینفانتینو رئیس فیفا در سفر به رباط در فوریه مورد استقبال وزیر خارجه مراکش قرار گرفت (فرانس پرس)

ناصر بوریطه وزیر خارجه مراکش گفت «ایران از طریق گروه های نیابتی در راستای ایجاد بی ثباتی در قاره آفریقا فعالیت می کند».


او در گفتگو با کانال کمیته امور عمومی آمریکا اسرائیل، ایپک، در حاشیه کنفرانس سالانه این مجمع افزود «همه دنیا چیزهای زیادی درباره فعالیت های هسته ای ایران می داند اما رژیم ایران در کنار برنامه هسته ای از طریق گروه های نیابتی در راستای ایجاد ناامنی و بی ثباتی در شمال و غرب آفریقا فعالیت می کند».


او تاکید کرد «حمایت ایران از پولیساریو بر خلاف تمامیت ارضی و امنیت مراکش است. رژیم ضمن حمایت تسلیحاتی از پولیساریو شبه نظامیان این جبهه را برای حمله به مراکش آموزش می دهد».


ناصر بوریطه یادآور شد «ایران از طریق حزب الله نفوذ خود را افزایش می دهد. فعالیت های ایران در غرب آفریقا بر خلاف جریان اسلام معتدل است که دولت مراکش در قرون متمادی در منطقه ترویج کرده. ایران همچنین با گروه های نیابتی دیگر از جمله برخی از بازیگران تندرو در این منطقه در ارتباط است».


او توضیح داد «دولت مراکش همواره برای مقابله با تهدیدهای رژیم ایران و ایجاد ناامنی در مراکش هشیار است. مساله صحرای غربی برای مراکش سرنوشت ساز است و حفظ حاکمیت ملی کلید ثبات در این منطقه به شمار می رود».


بوریطه خاطر نشان کرد «از سرگیری روابط دیپلماتیک بین رباط و تل آویو واکنش به یک خواسته دو سویه بود. جامعه یهودیان مراکش به دنبال گسترش و تحکیم مناسبات با اسرائیل هستند و از سوی دیگر ما در صدد برقراری صلح و ایجاد فضای پویای اساسی برای برقراری صلح با ثبات در خاورمیانه هستیم».


این مقام مراکشی اظهار کرد «دولت مراکش از عهد پادشاه فقید ملک حسن دوم برای برقراری صلح در خاورمیانه پیشرو بوده است. مساله صلح یک مساله طبیعی است که ما از روی آگاهی انجام دادیم. ضمنا توافق صلح بین دو کشور محرک برقراری صلح فراگیر و ابزاری برای تعمیق روابط بین دولت مراکش و جامعه یهودیان است».


بوریطه گفت «ملک محمد ششم گفت که توافق عادی سازی روابط بین مغرب و اسرائیل در دسامبر پارسال برای منفعت طلبی و سودجویی نیست بلکه این تصمیم از روی باور عمیق گرفته شده و به هر حال با توجه به ارتباط آن با جامعه یهودیان مراکش و پیشینه طولانی مراکش در برقراری و تحکیم صلح یک مساله طبیعی است».


او افزود «پویایی منطقه مساله بسیار مهم به نظر می رسد. صلح و ثبات منطقه در راستای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطین حائز اهمیت است. دولت مراکش همواره نقش پیشرو در برقراری صلح در خاورمیانه ایفا کرده و امروز نیز برای سهیم شدن در این پروسه ابراز آمادگی می کند».


بوریطه ابراز امیدواری کرد که تمام طرف ها از جمله اسرائیل برای برقراری صلح واقعی تلاش کنند و این صلح «منجر به حفظ امنیت و جان مردم اسرائیل شود و در عین حال باید فضایی برای فلسطینیان در راستای تامین خواسته هایشان ایجاد کند».


او اشاره کرد «روابط بین دولت مراکش و جامعه یهودیان در این کشور پیشینه دراز دارد. البته اینکه  دولت مراکش و جامعه یهودیان را جدا از هم فرض کنیم درست نیست چون این دو جدایی ناپذیرند». او خاطر نشان کرد «یهودیان قرن های متمادی ساکن مراکش هستند و بخشی از جامعه کشور به شمار می روند و یهودیان باعث غنای هویت مراکش شده اند. مراکش تنها کشور عربی و اسلامی است که در قانون اساسی آن به یهودیان به عنوان بخش مهم هویت مراکش اشاره شده».


بوریطه گفت «این مساله درباره مناسبات بین جامعه یهودیان و پادشاهان مراکش است که از قرن پانزدهم آغاز شد. یهودیان در زمان از اندلس طرد شدند و در مراکش مورد استقبال قرار گرفتند».


او اشاره کرد «پادشاه فقید محمد پنجم زیر بار قوانین سامی ستیزانه حکومت فیشی نرفت و یهودیان مراکشی را به حکومت نازی ها تحویل نداد».


این مقام مراکشی درباره روابط گسترده بین مراکش و آمریکا گفت «سابقه روابط بین دو کشور طولانی است و حتی با تاریخ آمریکا گره خورده».


بوریطه گفت «مراکش اولین کشوری بود که ایالت متحده آمریکا را به رسمیت شناخت. توافق بین مراکش و آمریکا قدیمی ترین توافق جاری است که آمریکا امضا کرده. ۲۰۰ سال از ساخت قدیمی ترین بنای آمریکایی در خارج این کشور می گذرد و این بنا در طنجه واقع شده است».


بوریطه خاطر نشان کرد «مناسبات بین دو کشور در دوران مختلف ادامه پیدا کرد. آمریکا و مراکش در دوره جنگ سرد دو کشور و وقتی جهان به دو قطب شرق و غرب تقسیم شد متحد بودند. آمریکا و مراکش برای مقابله با چالش های نوظهور نیز متحد هستند. ما برای مقابله با عوامل تهدید زا برای امنیت مراکش و آمریکا همکاری می کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای