معترضان به کنسولگری ایران در کربلا حمله کردند

معترضان به کنسولگری ایران در کربلا حمله کردند

در پی ترور یک فعال جنبش اعتراضی و متهم شدن وفاداران تهران به این اقدام
دوشنبه, 10 مه, 2021 - 00:00

کنسولگری ایران در شهر کربلا شامگاه یکشنبه ۱۹ اردیبهشت مورد حمله شماری از معترضان عراقی قرار گرفت که در جریان این حمله بخش‌هایی از آن به آتش کشیده شد. در مقابل، نیروهای امنیتی وارد عمل شده و تجمع کنندگان را متفرق کردند.

این اقدام در اعتراض به کشته شدن ایهاب الوزنی فعال سیاسی عراقی و یک از برجسته‌ترین فعالان جنبش اعتراضی در استان کربلا انجام شده‌است، در این میان اتهاماتی مبنی بر نقش «بازوهای شبه نظامی ایرانی» در عراق در ترور وی مطرح شده‌است.

الوزنی به برگزاری و هماهنگی تظاهرات در کربلا و فعالیت‌های اعتراضی مخالف حاکمیت و احزاب مسلط معروف شده بود. او اغلب احزاب در سلطه را به «وابستگی و مزدوری» متهم می‌کرد.

احزاب مسلح که توسط گروه‌های جنبش به وفاداری به ایران متهم می‌شوند، قبلاً ترورهای مشابهی را علیه فعالان کربلا انجام داده‌اند.

در همین راستا، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق روز یکشنبه، در جلسه هیئت دولت این کشور گفت: «قاتلان الوزنی غرق این جنایت شده‌اند. کسانی که گمان می‌کنند آنها از چنگال عدالت فرار می‌کنند، دچار توهم شده‌اند».

معترضان در شهر کربلا، پس از مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری الوزنی خیابان‌های اصلی منتهی به میدان الاحرار را با آتش زدن لاستیک مسدود کردند. ترور الوزنی خشم مردم در این استان و حضور گسترده نیروهای امنیتی را به دنبال داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای