آژانس اتمی: ایران اقدام به غنی‌سازی ۶۳درصدی کرده‌است

آژانس اتمی: ایران اقدام به غنی‌سازی ۶۳درصدی کرده‌است

چهارشنبه, 12 مه, 2021 - 00:15
دستگاه‌های سانتریفیوژ در داخل مرکز غنی سازی اورانیوم نطنز در مرکز ایران (AP)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که سطح غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای نطنز به ۶۳ درصد افزایش یافته که بیشتر از قصد قبلی ایران مبنی بر غنی‌سازی تا خلوص ۶۰ درصد است.

به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در گزارشی به شورای حکام اعلام کرد که ارزیابی‌های آژانس از نمونه‌گیری‌های انجام شده در تاریخ ۲۲ آوریل غنی سازی با خلوص ۶۳ درصد را در ایران نشان می‌دهد که با نوسانات سطح غنی سازی اعلام شده از سوی ایران سازگار است.

از سوی دیگر، فرانسه روز سه‌شنبه با اذعان به این که پیشرفت‌هایی در جریان مذاکرات وین در ارتباط با پیروی کامل ایران از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ حاصل شده‌است، هشدار داد، زمان کمی برای احیای برجام و حل سایر اختلافات باقی مانده‌است.

اگنس‌ون در مال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: «چنانچه ایران تا اتمام موعد توافق میان این کشور با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی برجام بازنگردد لازم است دو طرف برای تمدید این توافق مذاکره کنند».

او بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت، «مباحثاتی که از هفتم ماه مه در وین ازسرگیری شد به پیشرفت‌های اولیه در مسئله هسته‌ای منجر شده‌است».

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه افزود که اختلاف نظرهای عمده برای احیای توافق اتمی برجام باقی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه ادامه داد، «برای احیای برجام لازم است اقدامات زیادی در مدت زمانی بسیار اندک انجام شوند».

برخی از مقامات می‌گویند امیدوارند که تا تاریخ ۲۱ مه، زمانی که توافق تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد دربارهٔ ادامه نظارت بر برخی از فعالیت‌های هسته ای ایران منقضی شود، به توافق برسند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای