جنگ موشکی بین اسرائیل و غزه.. درگیری در ۲۷ نقطه در کرانه باختری

جنگ موشکی بین اسرائیل و غزه.. درگیری در ۲۷ نقطه در کرانه باختری

نشانه‌هایی از انتفاضه جدید.. و تشکیلات فلسطین، اسرائیل را به انجام کشتار برنامه‌ریزی شده و وحشیانه علیه فلسطینی‌ها متهم کرد
شنبه, 15 مه, 2021 - 00:45
دود بر فراز غزه پس از بمباران اسرائیل، روز گذشته (خبرگزاری فرانسه)

در حالی که تلاش‌های عربی و بین‌المللی برای رسیدن به توقف جنگ موشکی بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در حال افزایش است، هر دو طرف درگیر به دنبال، حملات ویژه ای هستند که در زبان نظامی به عنوان «تصویر پیروزی» شناخته می‌شود.

در همین باره، اویخای ادرعی سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که از نیمه شب گذشته تا کنون، ۱۶۰ جنگنده از ۶ پایگاه هوایی با استفاده از ۴۵۰ موشک، ۱۵۰ هدف را در باریکه غزه مورد هدف قرار دادند.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که هدف از این حملات، ضربه زدن به مواضع زیرزمینی حماس در مناطق شمالی و شرقی نوار غزه بوده‌است.

ادرعی افزود که تونل‌ها گنجی راهبردی برای حماس به‌شمار می‌رود و نتایج این حملات در ساعات آتی روشن خواهد شد، ما حملات قوی به کیلومترها تونل حماس در شمال غزه انجام دادیم.

همچنین الی کوهن وزیر اطلاعات اسرائیل گفت که نیروهای اسرائیلی فرماندهان جناح‌های فلسطینی را به منظور ترور تحت تعقیب قرار داده‌است.

وی افزود: «هیچ‌یک از آنها خارج از برنامه ما نیستند. ما به همه رهبران (حماس) و (جهاد) از جمله یحیی السنوار (رئیس جنبش حماس در نوار غزه) و محمد شیف (فرمانده شاخه نظامی) حمله خواهیم کرد».

از سوی دیگر، حماس و جهاد اسلامی اعلام کردند که در پی تداوم تشدید نظامی در اطراف نوار غزه، حملات موشکی جدیدی را علیه اهداف اسرائیلی انجام خواهند داد و اینکه حمله اخیر به عسقلان شدیدترین حمله در نوع خود بود و با حملات موشکی به عمق اسرائیل همراه بود که به بئر السبع و هرتسلیا رسید.

در ادامه، ابوحمزه سخنگوی (سرایا القدس) شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی به اسرائیل هشدار داد، مقاومت را با چیزی که در آن پیروز قطعی خواهد بود، تهدید نکنید.

او در واکنش به تهدید اسرائیل به حمله زمینی علیه غزه تأکید کرد، نبرد زمینی کوتاه‌ترین راه برای رسیدن مقاومت به پیروزی است و در این نبرد سرنوشت نظامیان اسرائیل جز کشته یا اسیر شدن نخواهد بود.

ابوحمزه تصریح کرد، مجاهدان ما و گروه‌های مقاومت همچنان زیباترین و حماسی‌ترین صحنه‌های رویارویی با رژیم اشغالگر را به تصویر می‌کشند و ضمن رونمایی از قدرت خود در میادین نبرد، فرماندهانشان را قبل از سربازان در این نبرد تقدیم می‌کنند.

سخنگوی نظامی سرایا القدس تأکید کرد، حملات دشمن هرگز چیزی از راهبرد مقاومت را تغییر نخواهد داد و دشمن شکست خورده از میدان خارج خواهد شد.

منابع همچنین از درگیری‌های شدید در کرانه باختری میان فلسطینی‌ها و نظامیان اسرائیلی در ۲۷ نقطه و کشته و زخمی شدن شماری از فلسطینی‌ها به ضرب گلوله خبر می‌دهند.

در این درگیری پس از نماز جمعه ۷ فلسطینی کشته و صدها نفر دیگر زخمی شده‌اند.

محمود عباس رئیس تشکیلات فلسطین نیز این حملات را محکوم و اسرائیل را به کشتن عمدی تظاهرکنندگان متهم کرد.

تشکیلات فلسطین نسبت به ادامه این اقدامات مجرمانه هشدار داد و خواستار مداخله فوری و سریع دولت آمریکا برای جلوگیری از این تجاوزگری اسرائیل شد تا امور از کنترل خارج نشود.

جنبش فتح نیز خواستار همبستگی فلسطینی‌ها در نبرد دفاع از قدس شد و گفت: فلسطینی‌ها همچنان از اماکن مقدسه و قدس در برابر رژیم اشغالگر اسرائیل دفاع می‌کنند.

ز سوی دیگر، فوزی برهوم سخنگوی جنبش حماس تأکید کرد، پیام ملت فلسطین این است که زمان یکه‌تازی صهیونیست‌ها در قدس، غزه یا هر منطقه از فلسطین به پایان رسیده‌است.

سخنگوی جنبش حماس از ایستادگی و شجاعت مردم فلسطین در شهرها و روستاهای کرانه باختری و داخل فلسطین قدردانی کرد.

برهوم اضافه کرد، این مسئله نشانگر یکی بودن سرنوشت و همبستگی بسیار بین مردم فلسطین در سراسر این کشور است.

در مقابل، الکس فیشمن سردبیر روزنامه «یدیعوت احرونوت» فاش کرد که «اسرائیل علاقه‌مند است برق نوار غزه را قطع کند و آن را برای چند روز در تاریکی نگه دارد».

فیشمن معتقد است که بحران برق ممکن است رهبری جنبش «حماس» را به سرعت در رسیدن به توافق آتش‌بس سوق دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای