تلاش‌های دیپلماتیک سعودی، مصر و اردن برای توقف درگیری‌ها در فلسطین

تلاش‌های دیپلماتیک سعودی، مصر و اردن برای توقف درگیری‌ها در فلسطین

ابوالغیط: این حملات همه منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد
شنبه, 15 مه, 2021 - 01:00

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی در تماس تلفنی با ریاض المالکی وزیر امور خارجه و مهاجران فلسطین بر محکومیت اقدامات غیرقانونی مقامات اشغالگر اسرائیل از سوی سعودی تأکید کرد.

وزیر امور خارجه سعودی همچنین بر لزوم توقف فوری اقدامات اشغالگران اسرائیلی که نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی است، تأکید کرد.

شاهزاده بن فرحان تکمیل تلاش‌ها با هدف یافتن یک راه حل عادلانه و جامع برای مسئله فلسطین را خواستار شد و گفت: راه حل عادلانه این امکان را می‌دهد که مردم فلسطین بتوانند کشور فلسطین مستقل خود را در مرزهای ۱۹۶۷، با پایتختی قدس شرقی، مطابق با تصمیمات قانونی بین‌المللی و ابتکار عمل صلح عربی داشته باشد.

مقامات قاهره روز گذشته به نوبه خود به تلاش‌های خود برای «آرام سازی» اوضاع در فلسطین و «جلوگیری از هرگونه تنش آفرینی در قدس» ادامه داد.

در همین حال، نهادهای دینی و پزشکی مصر تلاش‌های خود را برای حمایت مستقیم و معنوی از شهروندان سرزمین‌های اشغالی افزایش داده‌اند.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر نیز پس از برقراری تماس‌هایی با مقامات اروپایی، اسرائیلی و آمریکایی در این باره، با ایمن الصفدی معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه اردن، دربارهٔ «وخامت مستمر اوضاع در سرزمین‌های فلسطین و در چارچوب هماهنگی مداوم و رایزنی‌های نزدیک دوجانبه گفت و گو کرد».

براساس بیانیه ای که روز گذشته منتشر شد، «در این تماس، اهمیت ادامه کار برای یافتن راه‌های فوری جهت متوقف کردن درگیری در نوار غزه و جلوگیری از هرگونه تحریکات در قدس و همچنین تلاش برای حفظ حقوق مردم فلسطین مورد بحث قرار گرفت».

دو وزیر همچنین توافق کردند که «وقایع کنونی فقط مستلزم تحرک جدی به سمت از سرگیری روند صلح را تأیید می‌کند. این یک افق سیاسی واقعی برای پایان دادن به منازعه از طریق یک راه حل عادلانه و پایدار است که منجر به ایجاد یک کشور مستقل فلسطین با پایتختی بیت‌المقدس شرقی می‌شود، همچنین به ثبات در شرایط کلی منطقه منجر می‌شود».

شکری و الصفدی همچنین «بر ادامه تماس‌های خود با طرف‌های مربوطه، از جمله جامعه جهانی، به منظور پایان سریع درگیری‌ها و بحران فعلی، تلاش برای حرکت در مسیر حل و فصل جامع مناقشه فلسطین و اسرائیل» تأکید کردند.

پیش از آن وزیر امور خارجه مصر با ژان ایو لودریان همتای فرانسوی خود به صورت تلفنی گفت و گو کرد و در آن «بر اهمیت توقف حمله اسرائیل به غزه و جلوگیری از خونریزی‌های بیشتر از طریق آتش‌بس کامل و فوری به منظور آغاز تلاش‌های سیاسی برای ایجاد حل نهایی مسئله فلسطین» تأکید کرد.

شکری همچنین با سیمون کووینی همتای ایرلندی خود به عنوان عضو شورای امنیت، رایزنی کرد و «تلاش‌های شورای امنیت برای انجام مسئولیت‌های خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی» را مورد بحث قرار داد.

سامح شکری همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل توقف حملات به اراضی فلسطینی‌ها را خواستار شد.

از سوی دیگر، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی خواستار «اولویت دادن به پایان فوری حملات اسرائیل به نوار غزه برای جلوگیری از یک تشدید متقابل که عواقب آن ممکن است کل منطقه را تحت تأثیر قرار دهد» شد.

 یک منبع رسمی در دبیرخانه عمومی اتحادیه عرب گفت: «هیئت نمایندگی اتحادیه در نیویورک به همراه گروه کشورهای عربی به رهبری تونس به‌طور فشرده اقدامات مداوم در شورای امنیت با توجه به تشدید خطر در نوار غزه را دنبال می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای