رشد ۴۴ درصدی سرمایه گذاری خارجی مستقیم در امارات در ۲۰۲۰

رشد ۴۴ درصدی سرمایه گذاری خارجی مستقیم در امارات در ۲۰۲۰

۱۹.۸ میلیارد دلار حجم این سرمایه گذاری در شرایط شیوع کرونا
یکشنبه, 16 مه, 2021 - 20:15
عمده فروشی ها و خرده فروشی ها و تعمیرات کشتی بیشترین سرمایه گذاری مستقیم را به خود اختصاص دادند (وام)

دولت امارات شنبه (۱۵ مه) از رشد ۴۴.۲ درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور به ارزش ۱۹.۸۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹ خبر داد. اگرچه پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا باعث کاهش سرمایه گذاری و داد و ستد در جهان در ۲۰۲۰ شد اما ارزش تجمعی سرمایه گذاری خارجی مستقیم در امارات با رشد ۱۲.۹ درصدی در مدت یاد شده به حدود ۱۷۴ میلیارد دلار رسید.


این سرمایه گذاری ها در تمامی بخش ها و برنامه های اقتصادی انجام شده و در این میان بیشترین حجم سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز بوده است. قراردادها و تفاهم نامه های همکاری منعقد شده بین شرکت ملی نفت ابوظبی، ادنوک و چندین شرکت خارجی در میزان سرمایه گذاری خارجی مستقیم سهیم بوده است. البته دولت امارات سرمایه گذاری های قابل توجهی در بخش های فناوری نوین مثل هوش مصنوعی و اینترنت اشیا و بلاک چین و فناوری های پیشرفته در بخش خدمات پزشکی و سیستم فوق السریع حمل و نقل و فضای مجازی پرسرعت و روبات و خودروهای خودران و انرژی تجدید پذیر و نوآوری و تکنولوژی و کشاورزی و غیره، سنگ بنای اقتصاد دیجیتال انجام داده است.


به گزارش خبرگزاری امارات (وام) میزان سرمایه گذاری های امارات در خارج کشور در ۲۰۲۰ حدود ۹.۲ میلیارد دلار اعلام شد. شرکت های اماراتی موفق به افزایش رقابت پذیری در برخی از صنایع و بخش هواپیمایی و حمل و نقل هوایی و معادن شدند. امارات پیشرفت قابل ملاحظه ای در بخش انرژی های تجدید پذیر و املاک و ساخت و ساز و مخابرات و تکنولوژی اطلاعات و نفت و گاز طبیعی و بخش انرژی های متعارف و تجدید پذیر و حوزه لجستیکی و بنادر و زیر ساختارها و گردشگری و هتلداری و تفریح و هواپیمایی و بانکی و کشاورزی داشته است.


عبد الله المری وزیر اقتصاد امارات گفت «اعداد مربوط به سرمایه گذاری مستقیم خارجی در امارات در سال گذشته نشان می دهد که خط مشی و سیاست ها و اقدامات جاری دولت درست بوده است. دولت برای افزایش انعطاف پذیری و جذابیت کسب و کارها تلاش می کند و در این راستا یک پکیج کامل سیاست ها و اقدامات را به منظور نوسازی مداوم چارچوب های قانونی و سازمانی اجرا می کند. بسته های حمایتی دولت امارات برای بهبود عملکرد بخش های گوناگون و رشد اقتصاد ملی و سرعت بخشی به بهبودی اقتصادی ادامه دارد».


از سوی دیگر، دکتر ثانی الزیودی وزیر مشاور امارات در امور تجارت خارجی گفت «افزایش سرمایه گذاری خارجی مستقیم بیانگر اعتماد جامعه جهانی به فضای سرمایه گذاری در امارات بوده و اینکه اقدامات دولت امارات برای افزایش مناسبات تجاری و سرمایه گذاری درست بوده است. امارات فرصت های بیشتری برای جذب سرمایه گذاری دارد. دولت امارات قانون شرکت های تجاری را اصلاح کرده که همین سهم قابل توجهی در افزایش کمی و کیفی سرمایه گذاری های خارجی و داخلی بلند مدت و به تبع آن افزایش رشد اقتصادی همه جانبه در کشور خواهد داشت».


امارات از نظر جذب سرمایه گذاری خارجی مستقیم از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ رشد سه برابری داشته و در ۲۰۱۹ در جایگاه ۲۴ جهان قرار گرفت.

بریتانیا و ایرلند شمالی و هند و چین و جزایر ویرجین بریتانیا و سعودی و سوئیس و فرانسه و هلند و آمریکا و ژاپن تا اوایل ۲۰۲۰ بیشترین میزان سرمایه گذاری را در امارات داشته اند.


بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی مستقیم در امارات تا اوایل ۲۰۲۰ در بخش های عمده فروشی و خرده فروشی و تعمیرات کشتی و موتور سیکلت و املاک و بیمه انجام شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای