غزه زیر بار سنگین‌ترین بمباران اسرائیلی.. فشار در شورای امنیت برای جلوگیری از حملات

غزه زیر بار سنگین‌ترین بمباران اسرائیلی.. فشار در شورای امنیت برای جلوگیری از حملات

واشنگتن دو طرف را به پایان دادن به خشونت فراخواند.. پکن پیشنهاد میزبانی مذاکرات بین آنها را داد.. همکاری اسلامی حمله وحشیانه را محکوم کرد
دوشنبه, 17 مه, 2021 - 00:45

جنگنده‌های اسرائیلی سحرگاه روز یکشنبه در حملیه شدید، خانه‌های فلسطینی‌ها در خیابان الوحده در محله الرمال غزه را به آواری از خاک تبدیل کردند.

در پی این حمله، نیروهای امدادی و داوطلب به جستجوی اجساد قربانیان و افراد باقی مانده در زیر آوار پرداختند. این حمله شدیدترین بمباران غزه در هفتمین روز حمله نظامی در نوار غزه بود.

بمباران مداوم غزه از دوشنبه گذشته موضوع جلسه علنی دیروز شورای امنیت سازمان ملل بود که شاهد فشار بر اسرائیل برای متوقف کردن آن بود.

این در حالی است که مقامات بهداشتی در نوار غزه گفتند که حملات هوایی اسرائیل منجر به کشته شدن ۴۴ فلسطینی شد که اکثر آنها زن و کودک بودند.

 در این میان، سازمان پزشکان بدون مرز مستقر در غزه، از کشته شدن دو پزشک خود در بمباران جنگنده‌های اسرائیل خبر داد.

ارتش اسرائیل نیز در این باره گزارش داد: «در پاسخ به حملات موشکی طی ۲۴ ساعت گذشته، جنگنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین ارتش اسرائیل ۹۰ هدف حماس و جهاد اسلامی را در سراسر نوار غزه مورد اصابت قرار داده‌اند».

همچنین بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با وزرای کابینه دیدار کرد، سپس به جلسه مشورتی امنیتی با بنی گانتس وزیر ارتش، ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش و سایر مقامات ارشد امنیتی رفت.

پیش از آن نیز بنی گانتس و هادی عمرو دستیار وزیر خارجه ایالات متحده، با هدف کاهش تنش‌ها نشستی برگزار کردند. گانتس در این دیدار گفت: «هدف از جنگ کنونی بازگشت آرامش دوباره به مرزهای اسرائیل برای مدتی طولانی است».

از سوی دیگر، نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو به ریاست سعودی برای رسیدگی به بحران فلسطین به صورت مجازی برگزار شد.

اعضای سازمان همکاری اسلامی در پایان نشست با صدور بیانیه‌ای خواستار توقف کامل و فوری حملات اسرائیل علیه فلسطین شدند.

سازمان همکاری اسلامی در این بیانیه تأکید کرد که اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد مسئولیت جلوگیری از تجاوزات اسرائیل را بر عهده نگیرد، برای حمایت از مردم فلسطین به سازمان ملل مراجعه خواهند کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی نیز در این نشست مجازی به شدت از اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل  انتقاد کرد.

وی در این باره گفت: ما اقدامات اسرائیل برای تخلیه خانه‌های فلسطینی‌ها در منطقه الشیخ جراح را رد می‌کنیم و تل‌آویو قوانین بین‌المللی را کنار گذاشته و به نقض‌هایش ادامه می‌دهد.

فیصل بن فرحان در ادامه کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها توسط اسرائیل و هر اقدامی که منجر به مختل شدن امنیت و صلح در منطقه شود را محکوم کرد. وی همچنین از طرف‌های بین‌المللی خواست که در قبال تحولات قدس به مسئولیتشان عمل کنند.

وزیر خارجه سعودی در ادامه با تأکید بر ازسرگیری مذاکرات برای حل و فصل کردن مسئله فلسطین براساس راه حل دو کشوری، جامعه بین‌الملل را به اقدام فوری برای توقف عملیات‌های نظامی و تصرف خانه‌های فلسطینی‌ها توسط اسرائیل در قدس فراخواند.

در همین رابطه، شورای امنیت روز یکشنبه نشستی را در خصوص تحولات فلسطین و درگیری‌های روزهای اخیر در غزه برگزار کرد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر دائمی ایالات متحده نیز در بیانیه خود در این جلسه گفت: «زمان پایان چرخه خشونت فرا رسیده‌است».

نماینده چین در سازمان ملل نیز ایالات متحده آمریکا را به ممانعت از اقدام شورای امنیت سازمان ملل درمورد درگیری فلسطین و اسرائیل متهم کرد و پیشنهاد میزبانی مذاکرات بین دو طرف درگیر را ارائه داد.

وزرای خارجه تونس، مصر و اردن عثمان الجریدی، سامح شکری و ایمن الصفدی نیز از همتایان خود خواستار تلاش برای پایان دادن فوری به عملیات نظامی و هدف قرار دادن غیرنظامیان در نوار غزه شدند.

طبق هشدارهای صادر شده از سوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، درگیری‌ها در سرزمین‌های فلسطینی «عواقب وخیمی برای کل منطقه» دارد.

در همین حال، کمیته عالی پیگیری عربی در اسرائیل، عصر روز یکشنبه، خواستار اعتصاب عمومی در شهرها و روستاهای عربی از فردا سه شنبه شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای