پیشرفت در مذاکرات برجامی؛ مشکلات سخت پابرجا هستند

پیشرفت در مذاکرات برجامی؛ مشکلات سخت پابرجا هستند

چهارشنبه, 19 مه, 2021 - 17:45

چهارمین دور نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران، شرکای توافق هسته ای (آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) و آمریکا و اتحادیه اروپا در وین برگزار شد و شرکت کنندگان از پیشرفت در این مذاکرات خبر دادند اما در عین حال گفتند برای رسیدن به موفقیت تضمینی وجود ندارد و مشکلات سخت پابرجا هستند.

به گزارش رویترز، انریکه مورا مدیر سیاسی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در پایان دور چهارم مذاکرات وین گفت: دربارهٔ رسیدن به توافق نهایی برای احیای برجام مطمئن هستیم.

انریکه مورا که به عنوان هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها واسطه مذاکرات ایران و آمریکا است، افزود: طی ۱۰ روز اخیر به پیشرفت‌های بزرگی دست یافتیم؛ اما هنوز هم مسائلی وجود دارد که باید دربارهٔ آنها کار کرد. هفته آینده دوباره تشکیل نشست خواهیم داد و کار ادامه می‌یابد.

جلسات اخیر کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای توافق هسته‌ای از طریق لغو تحریم‌های اعمال شده آمریکا بر ایران و بازگشت ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای، طی دو هفته اخیر برگزار شده‌است.

نمایندگان آمریکا نیز در طول این مذاکرات در وین حضور داشتند اما هیچ مذاکره مستقیمی میان ایران و آمریکا در وین انجام نشده و روند احیای برجام صرفاً از طریق مذاکرات شرکای برجام و فعالیت کارگروه‌ها ادامه داشته‌است.

او در ادامه گفت که او کاملاً مطمئن است که امکان توافق نهایی برای احیای توافق هسته‌ای ایران وجود خواهد داشت. وی افزود «من فکر می‌کنم ما در مسیر درست هستیم و ما توافق خواهیم کرد».

 مورا در پاسخ به این پرسش که آیا او می‌گوید که یک توافق در دور بعدی حاصل خواهد شد، پاسخ داد: «من نمی‌توانم چنین چیزی را پیش‌بینی کنم. آنچه من می‌توانم اطمینان دهم این است که به هرحال توافق خواهد شد. بله، مطمئن باشید».

مقامات گفته‌اند که آنها امیدوارند تا ۲۱ مه، زمانی انقضای توافق میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای تمدید برخی نظارت‌ها بر فعالیت‌های هسته ای ایران، به توافق برسند.

انریکه مورا گفت که ایران همچنان به مذاکره با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده روسیه در مذاکرات وین اعلام کرد «دست یابی به یک توافق در دسترس است».

اولیانوف با انتشار یک پیام توییتری ابراز امیدواری کرد که «دور پنجم، آخرین دور مذاکرات برجام باشد».

به گفته مقام‌های حاضر در گفت‌وگوهای وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران، دور پنجم مذاکرات هفته آینده برگزار می‌شود.

در همین راستا، دیپلمات‌های آلمان، بریتانیا و فرانسه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که «مذاکرات هسته‌ای درخصوص برجام به پیشرفت‌های ملموسی رسیده‌اند اما رسیدن به موفقیت تضمینی نداشته و همچنان مشکلات سختی باید حل شوند».

به گزارش رویترز، دیپلمات‌های ارشد این سه کشور تأکید کردند که «حیاتی است ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راهی برای تداوم نظارت آژانس بر فعالیت‌های ایران پیدا کنند».

در این بیانیه آمده‌است: «دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مراکز هسته ای برای تلاش‌هایمان جهت احیای برجام ضروری است چراکه بدون آن توافق نمی‌تواند اجرا شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای