ایران از جنگ غزه برای تبلیغ پیروزی نیابتی خود بهره‌برداری می‌کند

ایران از جنگ غزه برای تبلیغ پیروزی نیابتی خود بهره‌برداری می‌کند

بهره‌برداری ایران از جنگ غزه: تبلیغ پیروزی نیابتی
دوشنبه, 24 مه, 2021 - 11:30
شلیک موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل در درگیری اخیر (آژانس عکس اروپا)

جنگ اخیر اسرائیل و غزه این فرصت را برای ایران فراهم کرد تا شلیک گسترده راکت به اسرائیل را به عنوان انتقامی از حملات اسرائیل به ایران به تصویر بکشد، این در حالی است که اسرائیل می‌گوید که تهران در درگیری‌های اخیر نقشی نداشته‌است.

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی می‌نویسد: تهران که درگیر یک جنگ در سایه طولانی مدت با اسرائیل بوده‌است، تلاشی برای پنهان کردن خشنودی خود از درگیری‌های اخیر میان اسرائیل و فلسطینی‌ها نکرده‌است.

طبق این گزارش، رسانه‌های ایران در طول ۱۱ روز جنگ، خرسندی از آسیب به دشمن خود، نقش تهران در تأمین سلاح و آموزش نظامی مبارزان فلسطینی در غزه را پررنگ کردند.

این گزارش به نقل از متخصصان می‌افزاید که ایران طی دهه‌ها حمایت از حماس، پشتیبانی‌های مالی و سیاسی از این سازمان را ادامه داده‌است؛ به علاوه حمایت‌های تهران شامل ارسال انواع سلاح‌ها، فناوری و آموزش ساخت راکت‌های پیشرفته که قادر به هدف قرار دادن عمق اسرائیل هستند، بوده‌است.

با این وجود، بر اساس ارزیابی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل، در جنگ اخیر، حماس به شکلی مستقل از ایران تصمیم‌گیری کرد.

یک تحلیل‌گر اسرائیلی بر این باور است که مقام‌های ایرانی معتقدند که توانمندی نظامی گروه‌های فلسطینی در غزه –هم به لحاظ کمیت و هم به لحاظ بُرد راکت‌ها- ممکن است سبب شود تا اسرائیل پیش از اقدام بعدی علیه ایران، نسبت به نتایج احتمالی آن تأملی دوباره داشته باشد.

به باور مئیر جاودانفر تحلیل‌گر و استاد مطالعات امنیت ایران در مرکز مطالعات میان رشته‌ای هرتزلیا، ایران حملات راکتی به اسرائیل را به عنوان «احیای بازدارندگی» در برابر حملات آتی اسرائیل می‌نگرد.

این در حالی است که لیور حیات سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفته‌است که اطلاعاتی در خصوص ارتباط و نقش ایران در بحران اخیر ندارد.

طبق این گزارش، تحلیل‌گران بر این باور هستند که قاچاق سلاح‌ها و راکت‌های ایرانی به غزه، به واسطه محاصره شدید زمینی و دریایی بسیار دشوار است. در دوره کوتاهی پس از خیزش‌های عربی سال ۲۰۱۱، ایران قادر بود تا اجزاء ساخت راکت را از طریق تونل‌های زیرزمینی که غزه را به مصر وصل می‌کند، به فلسطینی‌ها برساند.

گرچه تندروها در ایران مشتاق انتقام جویی بودند، اما وقتی بحث جنگ اسرائیل و فلسطین باشد، افکار عمومی در داخل ایران اتفاق نظری ندارد. جایی که بسیاری مبارزه فلسطین را نبرد خود نمی‌دانند و آنها مخالف انتقال میلیون‌ها دلار توسط دولت به گروهی از شبه نظامیان هستند که به نیابت از خود در لبنان، سوریه، عراق و یمن می‌جنگند، مبالغی که می‌تواند برای رفع مشکلات فوری اقتصادی در داخل استفاده شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای