مدیرکل آژانس اتمی: برنامه هسته‌ای ایران «بسیار نگران‌کننده» است

مدیرکل آژانس اتمی: برنامه هسته‌ای ایران «بسیار نگران‌کننده» است

چهارشنبه, 26 مه, 2021 - 11:15
AP

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرد.

گروسی در گفت و گو با روزنامه فایننشال تایمز هشدار داد که ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم در سطحی از خلوص است که «فقط کشورهای سازنده بمب [اتمی] به آن دست می‌یابند».

اظهارات وی در حالی بیان می‌شود که ایران در حال مذاکره با قدرت‌های جهانی در ژنو برای تعیین گام‌هایی است که ایران و ایالات متحده باید در زمینه تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته ای جهت بازگشت کامل به توافق هسته ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی انجام دهند.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شد و باعث شد ایران به تدریج محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته ای خود را کنار بگذارد تا توانایی خود در تولید بمب هسته ای را مهار کند. ایران این هدف خود را انکار می‌کند.

با این حال، گروسی در خصوص اورانیوم با درصد غنای ۶۰ درصد ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم به درصد غنایی است که «تنها کشورهایی به آن دست می‌یابند که بمب می‌سازند».

وی اضافه کرد: «غنی سازی اورانیم در سطح ۶۰ درصد تقریباً غنی سازی در سطح تولید سلاح هسته ای است. غنی سازی اورانیم با مصارف تجاری تنها در حد ۲ یا ۳ درصد است».

گروسی با اعلام این که توسعه برنامه هسته ای، «حق حاکمیتی» ایران است، گفت: «این میزان غنی سازی نیازمند چشمانی بیدار است».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با این حال تأکید کرد که اکثر اقدامات و گام‌هایی که ایران برداشته به راحتی قابل بازگشت است اما سطح تحقیق و توسعه‌ای که انجام گرفته خود یک «مسئله» است.

مدیر کل آژانس گفت: زمانی که دانش انجام کاری را داشه باشید، دیگر نمی‌توان غول را به چراغ جادو بازگرداند و تنها راه سنجش آن از طریق راستی آزمایی است. برنامه هسته ای ایران رشد کرده و پیشرفته تر شده‌است؛ بنابراین بازگشت خطی به سال ۲۰۱۵ دیگر ممکن نیست. می‌توان فعالیت‌هایشان را پائین‌تر از مولفه‌های سال ۲۰۱۵ نگه داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای