سوءظن عراق به ایران نسبت به انحراف مسیر رودخانه‌ها

سوءظن عراق به ایران نسبت به انحراف مسیر رودخانه‌ها

بغداد نگران است و هیاتی برای بحث دربارهٔ بحران آب به تهران می‌فرستد
شنبه, 29 مه, 2021 - 22:30

وزارت آب و منابع آبی عراق قصد دارد ظرف چند روز آینده هیاتی را به تهران بفرستد تا در مورد کاهش حجم آب مخزن سدها و رودخانه‌های عراق که منابع و سرچشمه‌های آنها در ایران است، رایزنی کند.

مشکل کمبود آب در استان‌های سلیمانیه و دیالی، هم‌مرز با ایران شدت گرفته‌است، در این میان عراقی‌ها به نقش ایران در تغییر مسیر رودخانه‌ها از سرزمین‌های عراق مظنون شده‌اند؛ مشابه آنچه در رودخانه کارون رخ داد، در حالی که مسیر آن به شط العرب در جنوب عراق می‌ریزد.

شک و شبهه‌های بغداد پس از آن حاصل شد است که میزان سدهای دوکان و دربندیخان در استان سلیمانیه به سطح بی‌سابقه ای کاهش یافت به طوری که کاهش در یکی از این دو سد به حدود ۱۰۰ درصد رسید.

مهدی رشید وزیر منابع آب در اظهاراتی گفته‌است: «این اولین بار نیست که ایران چنین کاری می‌کند و در حال حاضر ایران، مسیر رودخانه کارون را از شط العرب منحرف کرده و به منطقه بهمنشیر ایران هدایت کرده‌است».


https://t.me/sharqfarsi/11095

وی افزود: «ما نشانه‌هایی قطعی در این باره داریم، اما منتظر پاسخ‌های طرف ایرانی در گفت و گوهای بعدی خود با آنها هستیم».

کارشناسان آب می‌گویند که حدود ۴۰ رودخانه و انشعاب از سرزمین‌های ایران سرچشمه می‌گیرد و به سرزمین‌های عراق سرازیر می‌شود. ایران مسیر حدود ۵ مورد از آنها را از عراق منحرف کرده‌است که سالها به دلیل آب به ویژه در فصول کم باران با چالش‌های بزرگی روبرو بوده‌است. علاوه بر ایران، ترکیه نیز سال هاست که در بالادست رودخانه‌هایی که به عراق می‌ریزند، سدسازی می‌کنند.

به نوبه خود، عون ذیاب عبدالله سخنگوی وزارت منابع آب عراق گفت: «مشکل آب عمدتاً به دلیل کمبود باران در ماه‌های فوریه، مارس و آوریل در حوضه دجله و فرات است. سدسازی توسط ایران در بالادست رودخانه سیروان مشکل را تعمیق می‌کند».

عبدالله در مصاحبه با «الشرق الاوسط» افزود، «دو کشور بالادست؛ ایران و ترکیه، بر این باورند که آب رودخانه‌ها از آن آنهاست و این حق آنها است که آزادانه از آن بهره‌برداری کنند، اما این تصور با منشورهای حقوق بین‌الملل تضاد دارد، زیرا رودخانه‌ها مرز سیاسی ندارند، و باید تمام جوامع مسکونی واقع در حوضه رودخانه به میزان کافی از آن بهره‌مند شوند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای