گردشگر فرانسوی به تهمت «جاسوسی» در ایران محاکمه می‌شود

گردشگر فرانسوی به تهمت «جاسوسی» در ایران محاکمه می‌شود

یکشنبه, 30 مه, 2021 - 09:15
بنجامین بریر که از خرداد ماه گذشته به اتهام جاسوسی در بازداشت به سر می‌برد (خبرگزاری فرانسه)

«بنژامن بریر» (بنجامین بریر) شهروند فرانسوی، که در خرداد ماه ۱۳۹۹ در ایران بازداشت و به «جاسوسی و تبلیغ علیه نظام» متهم شده‌است، به زودی محاکمه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طبق قوانین ایران، محکومین به جاسوسی به مجازات اعدام محکوم می‌شوند، در حالی که مجازات کسانی که به تبلیغ علیه رژیم محکوم می‌شوند، صدور حکم زندان بین سه ماه تا یک سال است.

سعید دهقان یکی از اعضای تیم وکلای بنجامین بِریر، امروز یکشنبه (۹ خرداد) در یک توییت اعلام کرد که قرار مجرمیت بنجامین بریر در مورد دو اتهام «جاسوسی و تبلیغ علیه نظام» صادر شده‌است.

دهقان به خبرگزاری فرانسه گفته‌است که در پایان تحقیقات، دادسرای عمومی پیگرد قانونی را تأیید کرد.

وی توضیح داد که «مدعی العموم اظهارات اتهام را آماده می‌کند و آن را برای ادامه مراحل قضایی به دادگاه انقلاب می‌فرستد».

این گردشگر ۳۶ ساله فرانسوی خرداد ماه سال گذشته با خودروی خود از مرز ترکمنستان وارد ایران شد و به دلیل عکس‌برداری از مناطق ممنوعه در یک منطقه کویری بازداشت و به زندانی در وکیل‌آباد مشهد منتقل شد.

وی همچنین، به دلیل طرح این پرسش در مدیا که چرا حجاب در ایران «اجباری» است ولی در سایر کشورهای اسلامی «اختیاری»، به تبلیغ علیه نظام متهم شده‌است.

پیش از این، خواهر این شهروند فرانسوی برای درخواست آزادی برادرش و دیگر زندانیان دارای تابعیت خارجی در ایران از امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه درخواست کمک کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای