امضای تفاهم نامه برای اجرای گردشگری جامعه محور در سعودی

امضای تفاهم نامه برای اجرای گردشگری جامعه محور در سعودی

معرفی فرصت های سرمایه گذاری گردشگری در یونان و جامائیکا به حوزه کسب و کار سعودی
یکشنبه, 30 مه, 2021 - 17:45
دفتر منطقه ای تازه تاسیس سازمان جهانی گردشگری در ریاض، پایتخت سعودی قرار دارد (الشرق الاوسط)

وزارت گردشگری سعودی و بانک جهانی و سازمان جهانی گردشگری پنجشنبه (۲۷ مه) تفاهم نامه همکاری برای اجرای گردشگری جامعه محور در سعودی امضا کردند. بدین ترتیب سعودی اولین کشوری است که برنامه گردشگری جامعه محور را فاینانس می کند. در بیانیه سران گروه ۲۰ در ریاض و بیانیه کارگروه گردشگری درعیه اقدام دولت سعودی برای فعال کردن برنامه گردشگری جامعه محور مورد استقبال و قدردانی قرار گرفته است. این برنامه همچنین با چارچوب طرح های العلا نیز همسویی دارد.


هدف از تفاهم نامه همکاری تشکیل صندوق فاینانس جهانی چند جانبه از جانب بانک جهانی است. حمایت از توسعه گردشگری به عنوان محرک اصلی توسعه اقتصادی از برنامه های این صندوق خواهد بود. صندوق فاینانس جهانی چند جانبه اولین نهاد بین المللی وابسته به بانک جهانی خواهد بود که صرفا وظیفه حمایت از بخش گردشگری را بر عهده دارد.


صندوق فاینانس جهانی چند جانبه به واسطه ایجاد ساختار توریستی منسجم و مقتدر در کشورهای در حال توسعه جهان نقش آفرینی می کند و حوزه گردشگری در کشورهای مزبور را برای حمایت از کارکنان این بخش توانمند می سازد. مسئولان صندوق فاینانس جهانی چند جانبه هدف اولیه جمع آوری کمک ۵۰۰ میلیون دلاری در یک دوره ۵ پنج ساله را دنبال می کنند. اولین مبلغ به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار از سوی سعودی به این موسسه اهدا شد. صندوق فاینانس جهانی چند جانبه از بقیه کشورها برای کمک مالی دعوت کرده است.


احمد الخطیب وزیر گردشگری سعودی پنجشنبه (۲۷ مه) در بیانیه ای اعلام کرد «گردشگری نیروی غیر قابل انکار برای تامین منافع عمومی است. حوزه گردشگری سهم بیش از ۱۰ درصدی در تولید ناخالص داخلی جهان دارد و از هر ده شغل یک شغل با توریسم ارتباط دارد».


او افزود «دولت سعودی در اجلاس پارسال گروه ۲۰ خواستار پایبندی جهانی به حمایت از جوامع محلی توریستی شد تا بدین ترتیب فرصت های گردشگری پایدار مورد استفاده قرار بگیرد.. دولت سعودی این برنامه را در قالب طرح العلا برای توسعه فراگیر جوامع محلی وابسته با سازمان جهانی گردشگری اجرا کرد».


الخطیب توضیح داد «تفاهم نامه همکاری برای اجرای گردشگری جامعه محور بین سعودی و بانک جهانی و سازمان جهانی گردشگری با طرح گردشگری العلا همسویی دارد».


از سوی دیگر، عصام ابو سلیمان مدیر حوزه شورای همکاری خلیج و خاورمیانه و شمال آفریقا در بانک جهانی توضیح داد «طرح گردشگری جامعه محور مورد حمایت سه موسسه در رده های بالا قرار دارد.. ما پایبندی کامل خود را برای توسعه و رونق بخش گردشگری جهانی اعلام می کنیم».


او افزود «همکاری چند جانبه بین المللی شرط اصلی برای حمایت و بازسازی حوزه گردشگری جهانی است به خصوص اینکه محدودیت ها و پاندومی تاثیر ناگواری بر اقتصاد و شرایط معیشتی مردم گذاشت. اگر طرح پیشنهادی برای تشکیل صندوق فاینانس جهانی چند جانبه در چند ماه آینده اجرا شود ارزش ها و جاذبه های اصیل و دیدنی جوامع فقیر و پروژه های کوچک مورد حمایت قرار خواهد گرفت تا منافع اقتصادی و اجتماعی گردشگری عاید این جوامع گردد. البته در این راستا باید بر ایجاد شرایط مناسب برای سفر امن و پایدار و دلپذیر تمرکز نمود».


زوراب پولولیکاشویلی دبیر کل سازمان جهانی گردشگری درباره تفاهم نامه همکاری مزبور گفت «این برنامه همکاری اقدام تاریخی و بی سابقه است که تجربه گردشگری سازمان جهانی گردشگری و امکانات مالی و توسعه محور بانک جهانی و پایبندی سعودی برای حمایت از توسعه و رونق حوزه گردشگری جهانی را یکجا جمع می کند».


پولولیکاشویلی پنجشنبه (۲۷ مه) در بیانیه ای افزود «سطح همکاری یاد شده بین کشورها و موسسات بین المللی چند جانبه دقیقا همان چیزی است که به آن برای جان بخشیدن دوباره و رونق گردشگری نیاز داریم».


برنامه گردشگری جامعه محور در اجلاس پارسال گروه ۲۰ ارایه شد. سعودی رییس نشست جی ۲۰ بود.


در این راستا، هیات های رسمی یونان و جامائیکا روز پنجشنبه در جلسه ای که در شورای اتاق های بازرگانی برگزار شد در مورد فرصت های سرمایه گذاری گردشگری و هتلداری و حوزه های آب و خدمات و بانکداری و بنادر و خدمات لجستیکی و مناطق آزاد اقتصادی با همتایان و کارفرمایان و بازرگانان سعودی خود گفتگو کردند.


وزیر گردشگری و اقتصاد جامائیکا از سرمایه گذاران سعودی دعوت کرد تا ضمن سفر به این کشور با فرصت های سرمایه گذاری در آنجا آشنا شوند. او گفت «جامائیکا فرصت های جذاب و متنوعی برای سرمایه گذاری به خصوص در مناطق آزاد اقتصادی بدون اعمال مالیات دارد. این مناطق از مزایای فراوانی برای سرمایه گذاران برخوردار هستند».


هری تئوهریس وزیر گردشگری یونان گفت «یونان دروازه اروپا است و حوزه گردشگری یونان مرتب در حال رشد و توسعه است».


او از سفر گردشگران و سرمایه گذاران سعودی به یونان استقبال کرد و گفت «دولت یونان تسهیلات ویژه ای در ارتباط با صدور ویزا برای آنها در نظر می گیرد تا از هزینه های مناسب و فرهنگ و آداب و رسوم تقریبا نزدیک در یونان استفاده کنند».


گفتنی است که اجلاس سران برای گفتگو درباره بهبودی حوزه توریسم بین المللی در ریاض پنجشنبه پایان یافت.


کارشناسان و کارفرمایان شرکت های خصوصی و دولتی در صنعت سفر در جهان در این نشست در مورد راهکارهای مشترک و اقدامات مورد نظر در دوران جدید پس از شیوع کرونا گفتگو کردند.


بیش از ۶۰ سخنران و ۱۶ وزیر گردشگری کشورهای جهان در این نشست شرکت کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای