نتایج چند تحقیق علمی: بهبود یافتگان و واکسن زده ها می توانند ناقل باشند

نتایج چند تحقیق علمی: بهبود یافتگان و واکسن زده ها می توانند ناقل باشند

این افراد ویروس زیادی در بدنشان تولید می شود
پنجشنبه, 27 مه, 2021 - 18:00
مرکز واکسیناسیون در کراچی (فرانس پرس)

آمارهای سازمان بهداشت جهانی و مرکز اروپایی مقابله و پیشگیری از بیماری های مسری از آغاز شیوع همه گیری کوید ۱۹ تا کنون نشان می دهد میانگین ابتلای بهبود یافتگان و واکسن زده ها بسیار کم بوده و با توجه به مناطق سکونت و رده های سنی و نوع واکسن چیزی در حدود ۱ درصد تا ۱۰ درصد است، اما به هر حال اکثر افرادی که پس از دریافت واکسن یا بعد از ابتلا کرونا می گیرند علائم بیماری ندارند.


نتایج پژوهش وسیع و جامع محققان دانشگاه بارسلونا اسپانیا و دانشگاه تورین ایتالیا و دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو در آمریکا نشان می دهد افرادی که واکسینه شده اند یا مبتلایانی که بهبود یافته اند در بدنشان ویروس کافی وجود دارد و می توانند ناقل باشند اما علایم بیماری مثل همیشه نیست و تفاوت دارد.


محققان گفتند که بهترین روش کنترل این خطر که با مرور زمان بیشتر می شود رسیدن به ایمنی جمعی در سطح وسیع است.


محققان دانشگاه کالیفرنیا در تحقیقی که ماه گذشته در نشریه پزشکی نیو انگلند (New England) منتشر شد گفتند میانگین افراد کادر درمان که پس از دریافت واکسن به کرونا مبتلا شدند ۱.۱۹ درصد بوده و این رقم بین بقیه افراد ۰.۹۷ درصد است. گفتنی است که این دو عدد بالاتر از آمار یاد شده در نتایج مرحله نهایی آزمایش های بالینی «فایزر و مدرنا» برای درخواست صدور مجوز استفاده است.


نشریه علمی نیچر (Nature) ماه گذشته پژوهش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا را منتشر کرد که در آن به نتایج مشابهی اشاره شده بود. البته امکان دارد آمار واقعی این گروه از مبتلایان بیشتر از ارقام اعلام شده باشد چون اغلب افرادی که پس از دریافت واکسن یا بهبودی مبتلا شده اند علایم بیماری ندارند و چون فکر می کنند که مصونیت کامل دارند سراغ تست تشخیص کرونا نمی روند.


مارک پاندوری مدیر آزمایشگاه بهداشت عمومی دانشگاه نوادای آمریکا و جوسلین کیهیرنا پژوهشگر دانشگاه سن دیگو بر این باورند که آمار اعلام شده درباره مبتلایان کمتر از عدد واقعی است چون مساله شناسایی این مبتلایان به وسایل آزمایشگاهی پیشرفته و پزشکان متخصص نیاز دارد.


لوپز لئوک متخصص ویروس شناسی دانشگاه بارسلونا در مقاله نشریه لنست گفت «افرادی که در بدنشان بر اثر دریافت واکسن یا ابتلای دوباره مصونیت ایجاد شده اگر باز کرونا بگیرند علایم خطرناک نخواهد داشت اما با این حال آنها امکان دارد ناقل باشند و به کانون شیوع کرونا تبدیل شوند».


لوپز توضیح داد «دلیلش این است که این افراد مقدار زیادی ویروس در بدنشان وجود دارد که گاهی بیش از مصونیت ایجاد شده پس از تزریق واکسن یا آنتی بادی های تولید شده پس از ابتلای اول است».


او در ادامه خاطر نشان کرد «آنتی بادی معمولا ده روز تا دو هفته پس از تزریق واکسن یا ابتلا ایجاد می شود اما ویروس در این مدت می تواند سلول ها را از بین ببرد یا آسیب بزند چون هنوز مصونیت به اندازه کافی برای مقابله با ویروس ایجاد نشده است. بدین ترتیب امکان ابتلا بیشتر می شود و به همین دلیل تا زمانی که به مرحله ایمنی جمعی در سطح وسیع نرسیم توجه به دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری ضروری است».


محققان می گویند هر چقدر دیرتر به مرحله ایمنی جمعی برسیم امکان شیوع گونه های جهش یافته جدید و مسری تر و مقام تر در برابر واکسن های در دسترس افزایش پیدا می کند.


پژوهش های دیگری هم در این زمینه به تازگی در آمریکا و آلمان و هلند انجام شده است که نشان می دهد واکسن یا ابتلای دوباره تاثیری بر گونه های جهش یافته مسری تر ندارد و می توانند اثر برخی از پادتن ها را از بین ببرند. این پادتن ها قادر به از بین بردن ویروس یا جلوگیری از پخش ویروس در سلول ها هستند.


پژوهش وسیع دانشگاه های مزبور که چهارشنبه (۲۶ مه) در انجمن جهانی بهداشت منتشر شد در پایان بر اهمیت واکسیناسیون گسترده در تمام رده های سنی تاکید کرده است. چندین تحقیق در این باره نشان می دهد که جوانان عمدتا چند بار به کرونا مبتلا می شوند، به عبارت دیگر جوانان علاوه بر ابتلای مجدد احتمال دارد ناقل هم باشند. پژوهش دیگری در این زمینه با مشارکت ۳ هزار و ۲۴۹ نفر از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا (مارینز) انجام شد و نشان می دهد که حدود ۱۰ درصد افراد پس از دریافت واکسن یا بهبودی بر اثر ابتلا باز هم به کرونا مبتلا شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای