رایزنی‌های آمریکا و لیبی برای یکپارچه‌سازی ارتش

رایزنی‌های آمریکا و لیبی برای یکپارچه‌سازی ارتش

حفتر خواستار انحلال شبه‌نظامیان شد.. او تهدید به ازسرگیری جنگ کرد
دوشنبه, 31 مه, 2021 - 07:45

ریچارد نورلند سفیر آمریکا در لیبی با محمد المنفی رئیس شورای ریاستی لیبی، دربارهٔ «متحدکردن نهادهای نظامی، امنیتی و سایر نهادهای دیگر» گفت و گو کرد.

سفارت آمریکا در لیبی روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد، این گفت و گوها در تونس و همزمان با سفر المنفی به این کشور انجام شده‌است.

دو طرف در این دیدار همچنین پرونده آشتی لیبی، اخراج مبارزان خارجی از لیبی و برگزاری انتخابات برنامه‌ریزی شده در دسامبر آینده را بررسی کردند.

سفیر ایالات متحده همچنین گفت: «ما در مورد بهبود شرایط امنیتی در جنوب برای مقابله بهتر با مواردی مانند قاچاق انسان و حضور مزدوران بحث و تبادل نظر کردیم».

پیش از این دیدار، خلیفه حفتر فرمانده نیروهای ارتش ملی لیبی در جریان رژه نظامی در پایگاه نظامی بنینا شهر بنغازی خواستار انحلال گروه‌های مسلح مستقر در کشور شد.

حفتر همچنین تهدید کرد که در صورت عدم موفقیت در عقد توافق سیاسی، به جنگ باز خواهد گشت.

حفتر در این مراسم که به مناسبت هفتمین سالگرد آغاز عملیات کرامت برگزار شده بود، گفت: «زمان آشتی و مدارا فرا رسیده‌است، به طوری که ما با هم لیبی جدید، لیبی نیکی، صلح و امنیت را ایجاد می‌کنیم».

فرمانده نیروهای ارتش ملی لیبی همچنین خواستار برگزاری انتخابات سراسری و پارلمانی در موعد مقرر خود و انحلال گروه‌های مسلح مستقر در کشور شد.

وی افزود: «اگر در راه توافق صلح توافق شده مانع ایجاد شود، ما از جنگ مجدد برای تحمیل صلح با زور دریغ نخواهیم کرد».

وی دربارهٔ توقف درگیری‌ها گفت، وقتی که «ارتش ملی» در آستانه آزادسازی طرابلس بود، جهان برای توقف پیشروی این ارتش شتافت و خواستار برقراری راه حل مسالمت آمیز شد.

حفتر گفت، تمامی کنفرانس‌های بین‌المللی و در راس آنها کنفرانس برلین که برای حل بحران لیبی و در پیش گرفتن روند مسالمت آمیز برگزار شد در نتیجه تصمیم درست حمله «ارتش ملی» به طرابلس بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای