سعودی و چین در زمینه ایجاد فناوری جدید شیرین کردن آب دریا توافق می کنند

سعودی و چین در زمینه ایجاد فناوری جدید شیرین کردن آب دریا توافق می کنند

شیرین سازی آب با اسمز معکوس و تبخیر
سه شنبه, 1 ژوئن, 2021 - 05:45
سعودی و چین برای توسعه فناوری های شیرین سازی آب همکاری می کنند (الشرق الاوسط)

سعودی و چین در مسیر همکاری در چندین پروژه شیرین سازی آب با اسمز معکوس و تبخیر هستند. این توافق دو جانبه درباره تلاش برای توسعه فناوری های جدید و پیشرفته شیرین سازی آب دریا است که از طریق توسعه تقطیر چند مرحله ای و نمک زدایی چند مرحله ای انجام خواهد شد. دو کشور همچنین در زمینه مطالعات و پژوهش های دیگر در زمینه تغییرات آب و هوایی در آینده همکاری می کنند.


شورای وزیران سعودی به تازگی با تفاهم نامه همکاری بین سازمان کل شیرین سازی آب دریا در سعودی و موسسه مطالعات شیرین سازی آب دریا و کاربردهای چند گانه وزارت منابع طبیعی در چین موافقت کرده است.


طبق اطلاعاتی که به دست الشرق الاوسط رسیده زمان اجرای تفاهم نامه هنوز مشخص نشده و بستگی به تکمیل اقدامات رسمی لازم محلی و تشکیل کارگروه ویژه وابسته به کمیته کمربند و جاده و طرح های همکاری سرمایه گذاری مهم دیگر در بخش انرژی دارد.


این اطلاعات نشان می دهد که دو کشور درباره تبادل تجربه در مورد شیرین سازی آب دریا و مهارت آموزی و ظرفیت سازی از طریق مشارکت در اجرای پروژه های مرتبط و برگزاری سمینارها و کنفرانس ها و جلسه های آموزشی توافق کردند.


نام سازمان کل شیرین سازی آب دریا در سعودی به عنوان سازمان شیرین کننده آب که کمترین انرژی را مصرف کرده در گینس ثبت شد. این سازمان برای تولید هر متر مکعب آب شیرین از دریا ۲.۲۷ کیلووات ساعت برق مصرف کرده است. این رویکرد در بهینه سازی هزینه موجب ارتقای جایگاه پیشرو سعودی در جهان شده و در راستای اجرای اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی و توانمند سازی ظرفیت های بومی در تمامی پروژه های توسعه محور کنونی و آینده است.


سازمان کل شیرین سازی آب دریا در سعودی موسوم به «التحلیه» از تجربه های نهاد در زمینه مهندسی و پژوهشی برای توسعه طرح های خلاقانه و نوین و اجرا و خریداری سیستم جدید آب شیرین کن با کیفیت بالا و کم مصرف و با توان انعطاف پذیری بهینه در حوزه جابجایی و عملیاتی استفاده می کند. سازمان کل شیرین سازی آب دریا در سعودی با تلاش منابع انسانی بومی موفق به ثبت این رکود تازه شده است. سازمان کل شیرین سازی آب دریا در سعودی با ارتقای بهره وری عملیاتی و کاهش بیشتر مصرف برق تا سقف بی سابقه و تلاش و کوشش پژوهشگاه این نهاد در ۷ ماه گذشته موفق به کسب این رتبه و موقعیت برتر شده است.


سیستم جدید آب شیرین کن در سعودی با فناوری اسمز معکوس کار می کند که یک انتخاب دوستدار طبیعت بوده و طبق معیارهای بین المللی پیشرفته انجام می گیرد و هزینه آن کمتر و سودآورتر است و باز و بسته کردن آن آسان تر انجام می شود. این سیستم تمام اتوماتیک و بسیار پیشرفته است. در این دستگاه سیار از فناوری های پیشرفته و طراحی نوین و خلاقانه استفاده شده که هزینه مصرف برق آن را به طور چشمگیر و بی سابقه کاهش می دهد.


سازمان کل شیرین سازی آب دریا در سعودی گفت که چندین طرح و برنامه در نظر دارد که هزینه مصرف آنها به طور بی سابقه ای پایین است و در این میان می توان به طرح بهینه سازی انرژی و هزینه در چندین ایستگاه شیرین سازی آب و تعطیلی ایستگاه های جده ۴ و ینبع ۱ اشاره کرد که باعث شد انتشار کربن حدود ۱۵۰ هزار تن در سال کاهش پیدا کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای