اشاره «حماس» به توافق قریب‌الوقوع مبادله اسرا با اسرائیل

اشاره «حماس» به توافق قریب‌الوقوع مبادله اسرا با اسرائیل

آغاز ساخت شهرک مسکونی برای بازسازی غزه از سوی مصر.. جنبش خواستار سازوکارهای جدید شد
سه شنبه, 1 ژوئن, 2021 - 08:45
استقبال گرم یحیی السنوار رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه از عباس کامل رئیس سرویس اطلاعات مصر (آژانس عکس اروپا)

منابع فلسطینی آگاه در غزه به روزنامه «الشرق الاوسط» اعلام کردند: «رهبری حماس به عباس کامل مدیر دستگاه اطلاعات مصر از آمادگی خود جهت انجام گفتگوهای فوری با اسرائیل برای تبادل اسرا خبر داده‌است».

به گفته این منابع، «رهبری حماس تأکید کرده که موضوع تبادل اسرا نباید با مسیر بازسازی غزه مرتبط شود».

کامل با یحیی السنوار رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در غزه و رهبران این جنبش دیدار کرد، سپس جلسه گسترده‌ای با حضور نمایندگان جناح‌های فلسطینی برگزار کرد و راه حل‌هایی را برای حل بحران نوار غزه ارائه داد.

در همین باره، خلیل الحیه نایب رئیس حماس در نوار غزه در خصوص پروندهٔ تبادل اسرا تأکید کرد که «پروندهٔ اسرا مستقل از همهٔ پرونده‌هاست و نخواهیم پذیرفت که آن پروندهٔ دیگری منوط و وابسته شود».

الحیه تأکید کرد که جنبش او می‌خواهد صف بندی و توحید صفوف میان فلسطینی‌ها را تسریع بخشد و به یک استراتژی ملی کامل برسد.

وی متعهد شد که حماس بازسازی نوار غزه را «برای تنظیم سازوکار جدیدی، متفاوت از سازوکار ۲۰۱۴، تسهیل کند، سازوکاری که در آن زمان ۳ طرف نماینده داشتند؛ تشکیلات، اسرائیل و سازمان ملل».

السنوار با حمایت مصر نیز آغاز عملیات ساخت یک شهرک مسکونی در منطقه الزهرا را کلنگ زنی کرد.

عباس کامل روز گذشته و در میان تدابیر شدید امنیتی از طریق گذرگاه بیت حانون (ایزر) وارد نوار غزه شد. این اولین بار است که او از زمان روی کار آمدن در سال ۲۰۱۸ از کل نوار غزه بازدید می‌کند. پیش از وی، خالد فوزی رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر، برای پیشبرد آشتی در اکتبر ۲۰۱۷ از غزه دیدار کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای