آژانس: ایران دربارهٔ آثار اورانیوم در چندین سایت توضیح نداده‌است

آژانس: ایران دربارهٔ آثار اورانیوم در چندین سایت توضیح نداده‌است

دوشنبه, 31 مه, 2021 - 18:30
AFP

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود آورده‌است که ایران در مورد ردیابی و وجود آثار اورانیوم غنی شده موجود در چندین سایت مخفیانه خود پاسخ و توضیحی نداده‌است.

به گزارش رویترز، در حالی که گفت و گوهای برجامی میان تهران و غرب در جریان است، گزارش روز دوشنبه آژانس احتمالاً گره دیپلماتیک تازه‌ای را میان دو طرف ایجاد کرده و پیشبرد این گفت و گوها را دشوارتر می‌سازد.

سه ماه پیش بریتانیا، فرانسه و آلمان با حمایت آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام ارائه دادند که به موجب آن ایران می‌بایست به دلیل کاهش همکاری‌های برجامی و نبود توضیح کامل دربارهٔ منشأ ذرات اتمی یافت شده در بازرسی‌ها مورد مؤاخذه قرار می‌گرفت. در همان زمان، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مذاکرات تازه‌ای با ایران سخن گفت.

در گزارش به کشورهای عضو این آژانس آمده‌است: «ایران پس از ماه‌ها، دربارهٔ وجود ذراتی از مواد هسته‌ای در هر یک از سه مکانی که آژانس دسترسی‌های تکمیلی (بازرسی) را در آن انجام داد، توضیحات لازم را ارائه نداده‌است».

با این حال سه قدرت اروپایی اکنون با انتشار این گزارش در آستانه نشست سوم شورای حکام که قرار است هفته آینده برگزار شود، باید دربارهٔ تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران تصمیم‌گیری کنند.

به نوشته این گزارش، مدیرکل آژانس از این که «مذاکرات فنی بین این سازمان و ایران به نتیجه مورد انتظار نرسیده، نگران است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای