وزیر دارایی سعودی: هدف ما از «خصوصی‌سازی» تأمین ۵۵ میلیارد دلار است

وزیر دارایی سعودی: هدف ما از «خصوصی‌سازی» تأمین ۵۵ میلیارد دلار است

وی با همتای ایتالیایی خود کنفرانس گفت و گوی سرمایه گذاران زیرساخت G20 را افتتاح کرد
جمعه, 4 ژوئن, 2021 - 04:00
محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی در سخنرانی در افتتاحیه این کنفرانس (الشرق الاوسط)

محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی روز پنجشنبه تأکید کرد که هدف کشورش از اجرای طرح خصوصی‌سازی، تأمین حدود ۵۵ میلیارد دلار است که ۱۶٫۵ میلیارد دلار آن به صورت مشارکت دولتی و خصوصی خواهد بود.

این اظهارات در جریان افتتاح کنفرانس مجازی تحت عنوان «گفت و گوی سرمایه گذاران زیرساخت گروه بیست» با حضور دانیل فرانکو وزیر اقتصاد و دارایی ایتالیا و تعدادی از وزرای دارایی G20، نمایندگان بین‌المللی و سازمان‌های منطقه ای و نمایندگان بخش خصوصی، سرمایه گذاران عمده و مدیران دارایی مطرح شد.

الجدعان توضیح داد که طرح خصوصی‌سازی شامل شناسایی ۱۶۰ پروژه در ۱۶ بخش، از جمله فروش دارایی‌ها و مشارکت‌های خصوصی و دولتی است.

وی افزود: «ما مشتاقانه منتظر استفاده از بخش خصوصی برای مدیریت و تأمین مالی زیرساخت‌ها، خدمات بهداشتی، شبکه‌های حمل و نقل شهری، ساختمان‌های مدارس، خدمات فرودگاهی، نیروگاه‌های شیرین سازی آب و تصفیه فاضلاب از طریق این مشارکت‌ها هستیم».

وی معتقد است که «این امر برای اطمینان از اجرای بهتر، مقرون به صرفه و کارآمد، کاهش استفاده از مواد و انرژی، در عین حال ارائه محصولات و خدمات بهبودیافته به نفع شهروندان و کل جهان است».

تشکیل این کنفرانس در راستای تلاش‌های گروه بیست و نقش رهبری است که سعودی در زمان ریاست دوره ای این گروه در سال ۲۰۲۰ ایفا کرد.

همچنین این کنفرانس به منظور بهره‌مندی از نتایج مثبت حاصل شده توسط این گروه در سال گذشته‌است که شاهد برگزاری گفت و گوهای زیادی با سرمایه گذاران زیرساخت‌ها از جمله «کنفرانس سرمایه‌گذاری زیرساخت گروه بیست» در ریاض در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۹ و ادامه این تلاش‌ها و تصویب آنها توسط ریاست فعلی ایتالیا بر این گروه است.

وزیر دارایی سعودی اضافه کرد: زیرساخت‌ها نقش مهمی در ارتقای فعالیت‌های اقتصادی دارند، از بهره‌وری پشتیبانی می‌کنند و پایه محکمی برای رشد قوی، جامع و پایدار فراهم می‌کنند.

وی اظهار کرد: تأمین مالی توسعه پایدار و زیرساخت‌های با کیفیت یکی از نگرانی‌های مداوم گروه بیست است و شکاف تأمین مالی زیرساخت‌ها به تلاش‌های بیشتری نیاز دارد.

سعودی عضوی از ترویکای گروه بیست است و مشتاقانه از تلاش‌های این گروه برای دستیابی به رشد اقتصادی قوی، متعادل، پایدار و جامع پشتیبانی می‌کند. این کشور همچنین از تلاش‌ها برای افزایش همکاری بین بخش‌های دولتی و خصوصی در سرمایه‌گذاری زیرساخت‌ها پشتیبانی می‌کند.

این کنفرانس که توسط ریاست دوره ای گروه بیست ایتالیا و با همکاری سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و باشگاه سرمایه گذاران بلندمدت D20 برگزار شده‌است، هدف آن باز کردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر و برجسته کردن طرح‌های موجود و اقدامات خوب چند جانبه و بانک‌های ملی، بانک‌های توسعه و سازمان‌های بین‌المللی است.

علاوه بر این، دولت‌ها و بخش خصوصی از مشارکت سرمایه گذاران خصوصی در زیرساخت‌ها پشتیبانی می‌کنند. این کنفرانس فرصتی برای ارائه یک برنامه اقدام محور به منظور گفت و گو با سرمایه گذاران جهت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های تحول است که در جلسه وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی در ماه اکتبر مورد بحث قرار خواهد گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای