«ابتکار سعودی»؛ مرحله جدیدی در مبارزه جهانی با فساد

«ابتکار سعودی»؛ مرحله جدیدی در مبارزه جهانی با فساد

قدردانی گوترش از تلاش‌های سعودی.. ریاض از کشورهای جهان خواست که به توسعه «شبکه مبارزه با فساد» ادامه دهند
جمعه, 4 ژوئن, 2021 - 05:00
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد (رویترز)

مازن الکهموس رئیس هیئت نظارت و مبارزه با فساد در سعودی، ایجاد شبکه جهانی حکومتی اجرای قانون مبارزه با فساد (GlobE) را آغاز فاز جدیدی برای مبارزه با فساد برای همه کشورها عنوان کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه با همکاری سعودی، سامانه‌ای تحت عنوان «ابتکار ریاض» برای مبارزه بین‌المللی با فساد در جهان را راه‌اندازی کرد.

گوترش ضمن قدردانی از اقدام پادشاهی عربی سعودی برای راه‌اندازی سامانه «ابتکار ریاض» برای مبارزه جهانی با فساد، همه کشورها را به استفاده کامل از این شبکه و تلاش بیشتر برای ریشه کن کردن فساد دعوت کرد.

گوترش در مراسم راه‌اندازی ابتکار ریاض در حاشیه اولین جلسه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه فساد گفت که فساد تنها یک عمل غیراخلاقی نیست، بلکه یک جنایت فرامرزی است و با فرساش منابع از توسعه پایدار جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به این که این برنامه در راستای کنوانسیون سازمان ملل علیه فساد (UNCAC) است، افزود: تغییر وضعیت موجود در مبارزه با فساد برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار، ارتقای صلح و حمایت از حقوق بشر ضروری است.

دبیرکل سازمان ملل راه‌اندازی این سامانه را امری بسیار مهم توصیف و اعلام کرد از طریق این سامانه در مبارزه با تروریسم در جهان هم مشارکت خواهد داشت.

وی افزود: این شبکه به مقامات اجرای قانون مربوطه این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌های قانونی خود را از طریق همکاری فرامرزی غیررسمی گسترش دهند و این امر به بازسازی اعتماد و محاکمه مفسدان کمک خواهد کرد.

در ادامه، الکهموس اعلام کرد که کشورش «به خوبی می‌داند که غلبه بر چالش‌های جرایم فساد فراملی مستلزم تعامل نزدیک بین مقامات اجرای قانون مربوطه است».

وی از تلاش‌های همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی با دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد در ایجاد شبکه قدردانی کرد.

الکهموس از جامعه جهانی خواست تا به‌طور فعال در تأسیس شبکه مشارکت داشته، حمایت‌های لازم را برای موفقیت این طرح انجام داده و توسعه آن را پیگیری کند، به گونه ای که منافع مشترک همه کشورها را تأمین کند.

وی بر اهمیت همکاری مشترک بین کشورهای عضو برای مبارزه با فساد و محدود کردن آن تأکید کرد و گفت که جوامع ما از توسعه پایدار در محیط‌هایی برخوردار می‌شوند که دارای شفافیت است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای