غربی‌ها از صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس خودداری می‌کنند

غربی‌ها از صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس خودداری می‌کنند

جمعه, 4 ژوئن, 2021 - 20:45
iaea

علیرغم این که ایران دربارهٔ ته‌نشست اورانیوم پیداشده در سه مرکز هسته‌ای خود توضیحی نداده‌است، چند دیپلمات روز جمعه گزارش دادند که بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایالات متحده در نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای صدور قطعنامه علیه ایران فشار نخواهند آورد.

به گزارش رویترز، چنین قطعنامه‌ای می‌تواند تشدید تنش میان تهران و غرب را به دنبال داشته باشد که مذاکرات در مورد احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که در وین جریان دارد را به خطر بیندازد.

در آخرین جلسه سه‌ماهه شورای حکام با حضور ۳۵ کشور عضو آژانس، سه قدرت اروپایی با حمایت ایالات متحده، پیش نویس قطعنامه ای را در انتقاد از ایران تهیه کردند اما به دلیل اعلام گفت و گوهای جدید، رافائل گروسی مدیر آژانس، آن را به‌طور رسمی ارائه ندادند.

بنا بر این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای روز دوشنبه گزارش داد، ایران در گفت و گوها دربارهٔ منشأ آثار یافت‌شده که احتمال می‌رود با فعالیت‌های دیرینه قبل از توافق مرتبط باشند، نتوانست توضیح جدید و قانع‌کننده ارائه دهد. به دنبال این گزارش بود که احتمال فعال شدن غربی‌ها برای پیگیری قطعنامه یادشده مطرح شد.

یک دیپلمات با اشاره به این گزارش آژانس، گفت: «گزارش ۳۱ مه را نمی‌توان فقط به این دلیل که مذاکرات احیای برجام در جریان باشد، به کلی نادیده گرفت، اما احتمالاً در حال حاضر صدور یک قطعنامه محتمل نیست».

پنج دیپلمات دیگر نیز گفتند که قطعنامه‌ای در کار نخواهد بود، بلکه صرفاً بیانیه‌های کشورهای عضو هیئت رئیسه شورای حکام را خواهیم داشت.

یک دیپلمات از کشوری که از قطعنامه در آخرین جلسه شورای حکام حمایت کرده بود، گفت: «نیاز به یک بیانیه قوی وجود دارد. ایران تعهداتی دارد و باید به آنها عمل کند».

بر پایه این گزارش، با این حال هنوز مشخص نیست که اساساً آیا قطعنامه از حمایت لازم برای تصویب شورای حکام (ارگان اصلی تصمیم‌گیری آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای) برخوردار بوده‌است یا خیر.

تعامل غیرمستقیم بین ایران و ایالات متحده در مورد بازگشت هر دو کشور به پیروی کامل از توافق هسته‌ای، هفته آینده از سر گرفته می‌شود.

نتیجه انتخابات ایران در ۱۸ ژوئن احتمالاً منجر به ورود یک رئیس‌جمهور فوق محافظه کار به ریاست جمهوری خواهد شد.

یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز گفت: «هیچ پیشرفتی در گفت و گو بین ایران و آژانس دربارهٔ ارائه پاسخ‌های قانع کننده به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این مورد حاصل نشده‌است».

وی نسبت به گزارش صادر شده توسط آژانس در روز دوشنبه ابراز «نگرانی شدید» کرده‌است. وی افزود: «ما از ایران می‌خواهیم هرچه سریع تر پاسخ‌ها را ارائه دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای