طرح دو عضو ارشد کنگره آمریکا برای جایگزینی توافق هسته‌ای

طرح دو عضو ارشد کنگره آمریکا برای جایگزینی توافق هسته‌ای

طرحی برای احیای «بانک سوخت هسته‌ای» و مهار «نفوذ ایران»
شنبه, 5 ژوئن, 2021 - 10:45

در یک همکاری بی‌سابقه بین احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا، دو شخصیت برجسته در این دو حزب در مورد استراتژی واحدی برای مقابله با اهداف هسته ای ایران خارج از چارچوب توافق هسته ای با تهران توافق کردند.

 باب منندز سناتور دموکرات رئیس کمیته روابط خارجی سنا و لیندسی گراهام سناتور برجسته جمهوری‌خواه، یک طرح جایگزین برای توافق هسته ای با هدف مهار جاه طلبی‌های هسته ای ایران و محدود کردن فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه ارائه دادند.

این دو سناتور ارشد و از مخالفان توافق هسته‌ای در مطلبی که روز پنج شنبه (۱۳ خرداد) در روزنامه واشینگتن پُست منتشر شد، نوشتند: «سوءبرداشت متداولی وجود دارد مبنی بر اینکه مخالفان توافق هسته‌ای ایران مخالف دیپلماسی با این کشور نیز هستند».

در ادامه این یادداشت آمده‌است: «ما طی بیش از ۲۵ سالی که در کنگره حضور داشته‌ایم همواره از دیپلماسی متکی به تحریم‌ها حمایت با هدف پایان دادن به برنامه‌های خطرناک هسته‌ای ایران و مهار ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای این کشور حمایت کرده‌ایم».

نگارندگان نامه در ادامه جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا را به عدم بازگشت به برجام فراخواندند و پیشنهاد دادند: «معتقدیم روشی برای رسیدن به مصالحه وجود دارد که ضمن برخورداری شدن از حمایت کشورهای منطقه، با هدف اعلام‌شده ایران برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و جلوگیری از شکل‌گیری مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه مطابقت دارد».

آنها افزودند: «معتقدیم کشورهایی که مایل به برخورداری از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز جهت تأمین برق و شغل برای مردمشان هستند باید بتوانند این کار را به طریقی ایمن انجام دهند. پیشنهاد ما این است که یک گام ملموس برای رسیدن به این هدف، ایجاد یک بانک سوخت هسته‌ای در منطقه است».

این دو سناتور با خروج دولت ترامپ از این توافق و تشدید فعالیت‌های هسته ای ایران، توافق هسته ای با تهران را «شکسته» توصیف کردند.

آنها اظهار کردند که در سال ۲۰۱۸ هشدار داده بودند که خروج از توافق بدون برنامه دیپلماتیک منجر به افزایش تهدید ایران خواهد شد، «و این همان اتفاقی است که رخ داده‌است. ایران تحرکات خود را افزایش داد، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اخراج کرد، میزان غنی سازی را تا ۶۰ درصد افزایش داد و راکتورهای هسته ای پیشرفته ایجاد کرد».

گراهام و منندز ایران را متهم کردند که برای افزایش تنش در منطقه تلاش می‌کند تا موقعیت قوی تری در مذاکرات به دست آورد.

آنها اشاره کردند که گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که ایران و متحدانش به برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی علیه آمریکایی‌ها و منافع آمریکا در منطقه ادامه می‌دهند و «از طریق اینترنت عملیات بی‌ثبات کننده و ذخایر سلاح‌های بالستیک تهران را افزایش می‌دهند».

نمایندگان مجلس سؤال کردند که «چرا باید تلاش‌های دیپلماتیک خود را فقط به کنترل برنامه هسته‌ای ایران محدود کنیم؟»

آنها گفتند: «ایران حتی در حین اجرای توافق هسته ای، به انتقال سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله و پشتیبانی از رژیم ظالم بشار اسد در سوریه و حوثی‌ها در یمن، جایی که نفوذ خود را افزایش داده‌است، ادامه داد».

منندز و گراهام همچنین نوشته‌اند: «اگر ایران نسبت به مطالبات مربوط توقف پشتیبانی از تروریسم و در منطقه پاسخ مثبت دهد، باید برای کاهش بیشتر تحریم‌ها در ازای آن هم به عنوان بخشی از مشوق‌های ارائه شده توسط ایالات متحده در قبال پاسخگویی به خواسته‌های آن آمادگی داشته باشیم. نمایندگان مجلس همچنین از بایدن خواستند تا برای آزادی زندانیان آمریکایی در تهران تلاش کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای