سعودی در صدر شاخص جهانی عملکرد محیط زیست قرار گرفت

سعودی در صدر شاخص جهانی عملکرد محیط زیست قرار گرفت

سعودی در حفظ پوشش گیاهی و جلوگیری از انقراض حیوانات نادر بالاتر از ۱۸۰ کشور قرار گرفت
یکشنبه, 6 ژوئن, 2021 - 09:45

پادشاهی عربی سعودی در دو شاخص جهانی عملکرد زیست‌محیطی نسبت به ۱۸۰ کشور عملکرد بهتری داشته‌است، به طوری در شاخص‌های «عدم از دست دادن پوشش گیاهی» و «تالاب‌ها» در رتبه اول قرار گرفت.

 علاوه بر این، سعودی در حفظ و محافظت از محیط‌های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه‌های نادر جانوران، نسبت به ۱۷۲ کشور، در «فهرست زیستگاه‌ها» در رتبه هشتم جهان قرار گرفت.

این نتایج در شاخص‌های بین‌المللی دیروز، همزمان با روز جهانی محیط زیست، به مرکز ملی سنجش عملکرد نهادهای عمومی (أداء) اعلام شد.

مرکز أداء تأکید کرد که وزارت محیط زیست، آب و کشاورزی در تلاش است تا از محیط زیست با تمام مولفه‌های خود محافظت کند.

اخیراً شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، از یک ابتکار داخلی و جهانی رونمایی کرد که بزرگترین طرح در نوع خود برای سطح حفظ زمین است.

طرح اعلامی از سوی شاهزاده محمد بن سلمان شامل یک پروژه جنگل کاری با ۵۰ میلیارد درخت است که پادشاهی ۱۰ میلیارد درخت آن را میزبانی می‌کند، در حالی که ۴۰ میلیارد درخت آن در بین کشورهای خاورمیانه توزیع شده‌است.


- مناطق جنگلی


دستاوردهای سعودی در زمینه زیست‌محیطی اهمیت زیادی در شاخص‌های بین‌المللی مورد نظر مرکز أداء دارد.

شاخص عدم از بین رفتن پوشش گیاهی، میانگین سالانه سطح جنگل از بین رفته در پنج سال گذشته را نشان می‌دهد.

 در مورد شاخص «تالاب‌ها»، که سعودی در آن رتبه اول را به خود اختصاص داده، نشان دهنده اهمیت مناطق علفزار است، همچنین میانگین از دست دادن سالانه در منطقه علفزار طی پنج سال گذشته را اندازه‌گیری می‌کند.


- جزئیات شاخص


از سوی دیگر، مرکز ملی (أداء) اظهار کرد که پادشاهی «فهرست جنگل‌ها، زمین و خاک» برای ارزیابی کیفیت زمین، جنگل‌ها و منابع خاک و تأثیر آنها بر کیفیت زندگی شهروندان در خاورمیانه و آفریقای شمالی رتبه اول را دارد و با رتبه ۳۴ در جهان از ۱۳۳ کشور پیشی گرفته‌است، همچنین در شاخص‌های «عدم بروز سیلاب» و «مدیریت پایدار نیتروژن» برای ارزیابی کارایی استفاده از نیتروژن و کارایی استفاده از زمین برای بهره‌وری محصول به عنوان زیرشاخص‌های شاخص «جنگل‌ها، زمین و خاک»، در رتبه‌های ۱۷ و ۱۹ جهانی قرار گرفته‌است.

دربارهٔ شاخص «رضایت از تلاش‌ها برای حفظ محیط زیست»، مرکز أداء گزارش داد که پادشاهی از طریق پرسشنامه براساس نظرسنجی‌های گالوپ، سنجش تلاش‌ها برای حفظ پایداری محیط زیست، رتبه ۱۳ جهانی را در بین ۱۶۷ کشور جهان کسب کرده‌است.


- اهتمام دولتی


به گفته «أداء»، پیشرفت سعودی به دست آمده در این شاخص‌ها از اهتمام و حمایت دولت سعودی در بالا بردن سطح کیفیت زندگی و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی آن نشأت می‌گیرد که به امنیت پایدار محیطی منجر می‌شود. همچنین «چشم‌انداز ۲۰۳۰» و ابتکارات جهانی آن، یعنی طرح سعودی سبز و طرح خاورمیانه سبز را محقق می‌کند.


- نسل‌های بازیابی


از سوی دیگر، منصور المشیطی معاون وزیر محیط زیست، آب و کشاورزی سعودی تأکید کرد که سعودی با تلاش‌های گسترده شامل انتشار پیام‌های آگاهی بخش و دعوت کننده به توجه به محیط زیست روز جهانی محیط زیست را جشن گرفته‌است. این پیام‌ها همچنین میزان خسارات وارده به کره زمین در نتیجه تغییرات اقلیمی را برجسته می‌کنند.

المشیطی توضیح داد که جشن سال ۲۰۲۱، تحت شعار «نسل‌های بازیابی» و با هدف بازیابی و محافظت از اکوسیستم‌ها انجام می‌شود که این کارزار از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ ادامه خواهد داشت.

این کمپین با مشارکت افراد، جوامع، دولت‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها، همکاری مشترک در سطح جهانی برای رفع تخریب زیست‌محیطی، کاهش اثرات آن و تأمین معیشت در آینده پایدار برای جوامع انجام می‌شود.


- نظارت بر مسائل زیست‌محیطی


المشیطی اضافه کرد که این وزارتخانه برای نظارت بر همه مسائل زیست‌محیطی، ارائه هشدارهای اولیه برای اطمینان از ایمنی محیط زیست، تشویق فعالیت‌های زیست‌محیطی و افزایش آگاهی از مسائل زیست‌محیطی در تلاش است.

او بر ضرورت حفظ بیش از ۸ میلیون گونه گیاهی و جانوری در کره زمین، اکوسیستم‌هایی که این جانداران را پناه می‌دهد و تنوع ژنتیکی آنها تأکید کرد.

المشیطی با اشاره به تلاش وزارتخانه در محدودکردن تخریب اکوسیستم‌ها و ایجاد سازگاری با تغییرات اقلیمی گفت: این موارد شامل اجرای طرح توسعه پارک‌های ملی، راه اندازی ۱۷ طرح برای حفاظت از محیط زیست و توسعه هواشناسی و خدمات برنامه تحول ملی ۲۰۲۰ است.


- مرکز اقلیمی


المشیطی اعلام کرد که در حال حاضر کار راه اندازی مرکز تغییر اقلیمی، جلوگیری از کشت محصولات آب بر، استفاده از فن آوری‌های سازگار با محیط زیست و صرفه جویی در مصرف آب در حال انجام است.

 وی از آغاز ۶۴ طرح در استراتژی ملی محیط زیست، از جمله سازگاری با تغییرات اقلیمی، اتخاذ استراتژی‌های ملی برای مراتع طبیعی، جنگل‌ها، حیات وحش، و مبارزه با بیابان زایی خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای