۵ پیشمرگه در حمله «پ ک ک» در شمال عراق کشته شدند

۵ پیشمرگه در حمله «پ ک ک» در شمال عراق کشته شدند

شنبه, 5 ژوئن, 2021 - 10:45
نیروهای کرد پیشمرگه (آرشیو – رویترز)

سربست لزگین سرپرست وزارت پیشمرگه در اقلیم کردستان گفت «پنج نفر از نیروهای کرد (پیشمرگه) روز شنبه (۵ ژوئن) در کمین حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در کردستان عراق کشته شدند».

سربست لزگین توضیح داد «نیروهای پیشمرگه در کوه متین در استان دهوک در کمین افتادند».

عملیات نظامی ارتش ترکیه برای تعقیب نیروهای حزب کارگران کردستان در ۲۳ آوریل آغاز شد. مواضع پ ک ک در کوه های عراق که هم مرز ترکیه هستند قرار دارند و پ ک ک از این پایگاه ها به ترکیه و ارتش ترکیه حمله می کند.

وزارت پیشمرگه در خصوص حادثه مزبور با انتشار بیانیه ای گفت «پیشتر اخطار داده بودیم که همه باید از تنش مرزی با اقلیم کردستان خودداری کنند و امنیت و ثبات این منطقه را تهدید نکنند».

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه اوایل ژوئن حزب کارگران کردستان را تهدید کرد و از امکان بمباران اردوگاه پناهجویان مخمور خبر داد. این اردوگاه در ۲۵۰ کیلومتری مرز ترکیه قرار دارد.

اردوغان گفت نیروهای پ ک ک در این اردوگاه مستقر شده اند. او خاطر نشان کرد «مخمور مثل قندیل شده است». قندیل مقر رهبران حزب کارگران کردستان در شمال عراق است.

اردوغان یادآور شد «اگر دست به کار نشویم در این مکان نیز نیروهای تروریست تجمع خواهند کرد».

او اظهار کرد «با تمامی بازیگران رایزنی و گفتگو می کنیم... اگر سازمان ملل آنجا را پاکسازی نکند ما این کار را به عنوان عضو سازمان ملل انجام خواهیم داد».

به گزارش فرانس پرس حزب کارگران کردستان دشمن آنکارا و اربیل است که حکومت اقلیم کردستان عراق را به رسمیت نمی شناسد و در راستای ایجاد یک کشور یکپارچه در مناطق مرزی سوریه و ترکیه و عراق و ایران فعالیت می کند.

ترکیه حدود ده پایگاه نظامی در ۲۵ سال گذشته در کردستان عراق احداث کرده و مرتب پایگاه های حزب کارگران کردستان در مناطق کوهستانی در شمال عراق را بمباران می کند.

حزب کارگران کردستان از ۱۹۸۴ شورش مسلحانه و خونین را در ترکیه آغاز کرد که منجر به کشته شدن بیش از ۴۰ هزار نفر شد.

دولت عراق مرتب به بمباران و حمله هوایی ترکیه در خاک این کشور اعتراض می کند اما ترکیه می گوید که «اگر بغداد نتواند کار حزب کارگران کردستان در این مناطق را یکسره کند دولت ترکیه این کار را انجام می دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای