گروسی: تمدید توافق موقت با ایران دربارهٔ بازرسی‌ها «دشوارتر می‌شود»

گروسی: تمدید توافق موقت با ایران دربارهٔ بازرسی‌ها «دشوارتر می‌شود»

دوشنبه, 7 ژوئن, 2021 - 21:45

در حالی که تهران و قدرت‌های بزرگ در تلاشند تا توافق هسته ای را نجات دهند، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که دورنمای تمدید تفاهم نامه فنی دوجانبه موقت با ایران دشوارتر شده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایران در ماه فوریه، برخی از بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به حالت تعلیق درآورد، این امر منجر به دستیابی به توافق موقت سه‌ماهه شد که به آن اجازه می‌دهد با وجود کاهش سطح دسترسی به سایت‌ها، فعالیت خود را ادامه دهد.

گروسی روز دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ در نشست خبری بعد از نشست شورای حکام در وین گفت: «معتقدم که این فاصله در حال کم شدن است».

سازوکار ویژه در اواخر ماه مه، تا ۲۴ ژوئن تمدید شد و گروسی زمان باقی مانده را «بسیار کم» توصیف کرد.

گروسی ضمن اشاره به اینکه تهران، پاسخ‌های لازم را به سوالات آژانس در جریان نظارت نداده‌است، تأکید کرد با تمدید یک‌ماهه توافق فنی از ۲۴ می تصور می‌شد که انتظارات آژانس برآورده شود اما در این خصوص هیچ پیشرفتی حاصل نشده‌است.

او در ادامه با اشاره به برگزاری جلساتی که میان دو طرف برگزار شده افزود: «بله جلساتی برگزار شده و دولت ایران تکرار کرده که در این خصوص همکاری خواهد کرد اما ما تاکنون چنین همکاری را شاهد نبوده‌ایم. تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم هیچ پیشرفت ملموسی در این زمینه با ایران نداشته‌ایم اما همچنان امیدواریم این روند تغییر کند».

گروسی همچنین اعلام کرد که ایران به پرسش‌ها در خصوص چهار محل مشکوک که از سوی آژانس مورد تردید قرار گرفته پاسخ نداده‌است.

گروسی با تأکید بر اینکه موضوع مکان‌های مشکوک و گفت و گوهای گسترده‌تر برای احیای توافق هسته ای ارتباط مستقیمی ندارند، بر اهمیت اعتماد تأکید کرد.

گروسی گفت: «در اینجا هر کاری که با هر کشوری انجام می‌دهید به هم پیوسته‌است». وی افزود: «برای من، مسیر اعتماد از طریق اطلاعات، شفاف سازی، بازرسی و شفافیت کامل است».

وی تأکید کرد که «ما با یک کشوری روبرو هستیم که از یک برنامه هسته‌ای بسیار توسعه یافته و جاه‌طلبانه برخوردار است که اورانیوم را در سطح بسیار بالا و بسیار نزدیک به درجه سلاح هسته‌ای غنی‌سازی می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای