بلینکن: ایران ظرف چند هفته قادر به ساخت مواد شکاف‌پذیر خواهد بود

بلینکن: ایران ظرف چند هفته قادر به ساخت مواد شکاف‌پذیر خواهد بود

دوشنبه, 7 ژوئن, 2021 - 21:45
AFP

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت: ایالات متحده پس از چندین دور گفت و گوهای غیرمستقیم در وین، همچنان شک دارد که آیا ایران آماده یا قادر برای برداشتن گام‌هایی برای بازگشتش به برجام است یا خیر.

بلینکن در پاسخ به سوالات اعضای کنگره آمریکا اعلام کرد: اگر برنامه هسته ای ایران به این شکل ادامه پیدا کند، زمان مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته ای به چند هفته کاهش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: «هنوز مشخص نیست که آیا ایران از اراده و آمادگی لازم جهت انجام اقدامات ضروری برای بازگشت به پایبندی برجام برخوردار است یا خیر!».

وزیر خارجه آمریکا گفت: «در همین حال، برنامه هسته ای ایران به سرعت در حال حرکت است… هرچه این پیشرفت طولانی‌تر شود، زمان کمتری برای ساخت مواد شکاف پذیر کاهش می‌یابد… اکنون طبق گزارش‌های عمومی در بهترین حالت به چند ماه کاهش یافته‌است. اگر این ادامه یابد، به چند هفته کاهش می‌یابد».

گفت و گوهای غیرمستقیم بین ایالات متحده و ایران در وین در ماه آوریل برای بررسی مواضع دو طرف جهت بازگشت و انطباق با توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ آغاز شده‌است.

در این توافق‌نامه شرط شده بود که ایران محدودیت‌هایی در برنامه هسته ای خود ایجاد کند که دستیابی به مواد شکاف پذیر برای سلاح را در ازای کاهش تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، برای آن دشوار می‌کند.

دور پنجم گفت و گوها در ۲ ژوئن به پایان رسید، دیپلمات‌ها می‌گویند دور ششم ممکن است روز پنجشنبه برگزار شود، هرچند که این امر هنوز تأیید نشده‌است.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شد و باعث شد ایران حدود یک سال بعد مفاد آن را نقض کند.

اگر گفت و گوها از روز پنجشنبه از سر گرفته شود، تنها هشت روز برای دستیابی به توافق قبل از انتخابات ایران که قرار است در ۱۸ ژوئن برگزار شود، باقی خواهد ماند که احتمالاً منجر به پیروزی یک رئیس‌جمهور محافظه کار شود.

برخی از نمایندگان می‌گویند که تا آن زمان امکان دستیابی به توافق وجود دارد، اما احتمال آن زیاد نیست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای