مک‌کنزی: کمک نظامی به سعودی از اولویت‌های مهم ماست

مک‌کنزی: کمک نظامی به سعودی از اولویت‌های مهم ماست

وی حوثی‌ها را به استفاده نکردن از فرصت‌ها برای پایان دادن به جنگ در یمن متهم کرد
سه شنبه, 8 ژوئن, 2021 - 09:00

ژنرال کنت مک‌کنزی فرمانده سنتکام (ستاد فرماندهی کل نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا) تأکید کرد که ایالات متحده، حوثی‌ها را برای بحث در مورد درگیری در یمن تا جایی که سعودی در تلاش برای دستیابی به آن تلاش می‌کند، آماده نمی‌بیند.

فرمانده سنتکام در جریان کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد که آمریکا همچنان به کمک سعودی در دفاع از خود ادامه می‌دهد و این مسئله برای آن یک اولویت شمرده می‌شود.

مک کنزی روز دوشنبه در پاسخ به سؤال «الشرق الاوسط» گفت: «کمک به سعودی در دفاع از خود، مقابله با موشک‌ها و حملات حوثی‌ها و افزایش کارایی پدافند هوایی و موشکی یکپارچه آن از اولویت‌های مهم آمریکاست».

وی افزود: سعودی‌ها تحت «بمباران مداوم حوثی‌ها در یمن با موشک‌های بالستیک، هواپیماهای بدون سرنشین کوچک و موشک‌های کروز» قرار دارند.

فرمانده سنتکام معتقد است که «در حالی که همه در تلاشند تا به درگیری در یمن پایان دهند، این حملات مفید و کارساز نیستند، بنابراین ما با سعودی‌ها سخت کار می‌کنیم تا آنها بتوانند از خود دفاع کنند».

مک‌کنزی تأکید کرد که از نتایج به دست آمده به دلیل استمرار کار مداوم با سعودی‌ها در این زمینه خوشحال است.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد نتایج تحقیقات دربارهٔ محموله تسلیحاتی که ماه گذشته توسط ایالات متحده در شمال دریای عرب ضبط شد، گفت که تحقیقات هنوز ادامه دارد و تیم تخصصی کماکان در حال انجام تحقیقات است و نتایج با همکاری متحدان منطقه ای اعلام می‌شود.

وی افزود: «کشتی در شرایط بسیار مشکوکی حاوی مقادیر زیادی سلاح بود و ما هنوز در حال تکمیل تحقیقات هستیم، بنابراین نمی‌خواهیم قبل از اتمام تحقیقات چیزی به مردم بگوییم. اگرچه شواهد زیادی به ما نشان می‌دهد که این محموله‌ها چیست و به کجا می‌روند، اما ما قطعاً این امور را با هماهنگی شرکای منطقه ای خود اعلام خواهیم کرد. اکنون زمان آن فرا نرسیده‌است».

او معتقد است که حوثی‌ها برای خاتمه دادن به جنگ در یمن و تعهد به اقدامات صلح آمیز و آتش‌بس، به اندازه کافی آماده نیستند.

فرمانده سنتکام توضیح داد، «حوثی‌ها نمی‌خواهند از این فرصت استفاده کنند و من اطمینان دارم که سعودی‌ها می‌خواهند به درگیری در یمن و جنگ پایان دهند. سعودی‌ها آماده بحث و گفت و گو هستند، اما حوثی‌ها آماده نیستند و نمی‌خواهند از این فرصت استفاده کنند و امیدوارم که آنها مسئولیت را بپذیرند و در روند سیاسی شرکت کرده و درگیری را خاتمه دهند».

فرستادگان ایالات متحده و بریتانیا به یمن در پی کشته شدن ۲۱ نفر در بمباران مارب، از شبه نظامیان حوثی خواسته بودند تا به حملات خود به مارب پایان دهند.

مایکل آرون سفیر بریتانیا در یمن، در توئیتر نوشت که «مشارکت جدی حوثی‌ها در تلاش‌های سازمان ملل برای دستیابی به آتش‌بس سراسری از چنین خسارات غم‌انگیزی جلوگیری می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای