آمریکا: مذاکرات هسته‌ای ایران اوایل هفته آینده از سرگرفته می‌شود

آمریکا: مذاکرات هسته‌ای ایران اوایل هفته آینده از سرگرفته می‌شود

چهارشنبه, 9 ژوئن, 2021 - 20:45

وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه گفت، مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی در وین برای احیای برجام از آخر هفته آینده دوباره آغاز خواهد شد.

به گزارش رویترز، شرمن در نشستی مجازی در مؤسسه مارشال آلمان اعلام کرد که در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران به پیچیدگی مذاکرات احیای برجام در وین منجر شده‌است.

وی گفت: «من می‌دانم که مذاکرات در آخر هفته آینده دوباره آغاز خواهد شد. به نظرم پیشرفت‌های زیادی حاصل شده‌است اما از روی تجربه خود می‌گویم تا زمانی که آخرین جزئیات تعیین نشده باشند، نمی‌توانیم بفهمیم که به توافقی رسیده‌ایم یا نه».

این گفت و گوها در پی احیای یک پیمان برجسته است که براساس آن ایران در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی موافقت کرد که برنامه هسته ای خود را محدود کند و راه را برای کاهش دهه‌ها تقابل ایران و آمریکا باز کرد.

چهار دیپلمات، دو مقام ایرانی و دو تحلیلگر می‌گویند، انبوهی از موانع در مقابل احیای برجام همچنان پابرجاست.

شرمن افزود: «البته این مذاکرات با توجه به انتخابات ریاست جمهوری ایران که در چند روز آینده برگزار می‌شود، پیچیده‌تر شده‌است.» او توضیح بیشتری نداد.

ایران برای انتخاب جانشین حسن روحانی رئیس‌جمهور فعلی، که از توافق اصلی حمایت می‌کرد، در تاریخ ۱۸ ژوئن انتخابات برگزار می‌کند. این پیش‌بینی گسترده وجود دارد که جانشین وی یک فرد محافظه کار باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای