واشنگتن‌پست: روسیه ماهواره جاسوسی به ایران می‌دهد

واشنگتن‌پست: روسیه ماهواره جاسوسی به ایران می‌دهد

جمعه, 11 ژوئن, 2021 - 11:30

مقامات و منابع مطلع آمریکایی اعلام کردند، روسیه در تدارک ارائه یک ماهواره پیشرفته به ایران است که تهران را قادر می‌کند اهداف نظامی بالقوه را در خاورمیانه و فراتر از آن ردیابی کند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از این منابع نوشت: سیستم ماهواره ای که قرار روسیه در اختیار ایران بگذارد کاناپوس-وی ساخت روسیه است که دوربینی با کیفیت بالا دارد و می‌تواند توانایی جاسوسی ایران را ارتقا دهد.

به گفته منابع اطلاعاتی واشنگتن پست، این ماهواره به ایران امکان کنترل مستمر و مداوم اهدافی از پالایشگاه‌ها و تأسیسات نفتی در خلیج تا پایگاه‌های نظامی اسرائیل و پادگان‌های عراق را که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، می‌دهد.

قرار است این سیستم ظرف چند ماه آینده به ایران تحویل داده شود. وزارت خارجه روسیه تاکنون دربارهٔ این موضوع پاسخی ارائه نداده‌است.

نشریهٔ آمریکایی واشنگتن پست این خبر را در آستانهٔ ملاقات جو بایدن با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، منتشر کرده که قرار است هفتهٔ آینده، شانزدهم ژوئن، انجام شود. فروش ماهوارهٔ جاسوسی به ایران، اختلافات روسیه و آمریکا را تشدید خواهد کرد.

طبق این گزارش، مخالفان و منتقدان بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام هم احتمالاً از ارائه این ماهواره به ایران استفاده کرده و این موضوع را طرح خواهند که هرگونه تعامل با ایران می‌بایست به جاه طلبی‌های نظامی این کشور در منطقه نیز رسیدگی کند.

در صورتی که ایران این ماهواره را در اختیار بگیرد، یک پیشرفت بزرگ در توان نظامی‌اش خواهد بود. ایران چند بار سعی کرده ماهواره‌های اکتشافی نظامی به فضا بفرستد. این تلاش‌ها پس از چند بار شکست سال گذشته با پرتاب ماهواره نور ۱ به فضا بالاخره نتیجه داد، هرچند که یک مقام عالی‌رتبه پنتاگون آن را «یک وب‌کم پیش پاافتاده» دانست.

بر اساس توافق بین ایران و روسیه، سیستم جدید ماهواره‌ای ایران در روسیه راه‌اندازی می‌شود و با سخت‌افزارهای روسی از جمله یک دوربین با وضوح ۱/۲ متری تجهیز می‌شود. این یک پیشرفت بسیار مهم در توانایی‌های کنونی ایران است البته هنوز فاصله زیادی با ماهواره‌های جاسوسی آمریکا دارد.

یکی از منابع گفته، مهم این است که ایران قادر خواهد بود به این ماهواره مأموریت جاسوسی از مکان‌های مورد نظر در زمان انتخابی خود را بدهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای