رئیس سابق موساد از نقش اسرائیل در حمله به مراکز هسته‌ای ایران خبر داد

رئیس سابق موساد از نقش اسرائیل در حمله به مراکز هسته‌ای ایران خبر داد

جمعه, 11 ژوئن, 2021 - 13:00
AP

یوسی کوهن رئیس پیشین سازمان موساد به‌طور تلویحی نقش اسرائیل در حمله به تأسیسات هسته ای ایران و ترور دانشمند نظامی ایرانی را پذیرفت.

یوسی کوهن این سخنان را در جریان گفت‌وگو با شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل در قالب یک برنامه تحقیقی بیان کرد و به نظر می‌رسد به نوعی اذعان به نقش کشورش در این حملات باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یوسی کوهن در این برنامه تحقیقی به دانشمندان هسته ای ایران نیز هشدار داد و گفت: آنها همچنین ممکن است به اهدافی برای ترور تبدیل شوند.

این در شرایطی است که دیپلمات‌ها در وین سعی در مذاکره دربارهٔ شرایط تلاش برای نجات توافق هسته ای خود با قدرت‌های جهانی دارند.

در میان حملات عمده ای که ایران را هدف گرفته بود، دو مورد جدی تر از همه بودند، دو انفجار که سال گذشته تأسیسات هسته ای نطنز را هدف گرفته بود.

یک انفجار مشکوک مجموعه پیشرفته سانتریفیوژ در نطنز را در ژوئیه ۲۰۲۰ از هم پاشید. ایران آن را به گردن اسرائیل انداخت، سپس انفجار دیگری در آوریل سال جاری یکی از سالن‌های غنی سازی زیرزمینی را تخریب کرد.

کوهن علیرغم این اظهارات، مستقیماً به حملات اشاره نکرد، اما ویژگی پست وی چیزی شبیه به اذعان به نقش اسرائیلی‌ها در حملات را تأیید کرد.

یوسی کوهن به‌طور مستقیم در برابر دوریبن شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل مسئولیت ترور محسن فخری زاده، معاون وزیر دفاع ایران را برعهده نگرفت. با این حال در برنامه تحقیقی این شبکه تلویزیونی از رئیس پیشین موساد به عنوان فردی یاد شد که شخصاً با «کل عملیات» حذف محسن فخری زاده موافقت کرده بود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی دربارهٔ تبعات احتمالی برای دانشمندان ایرانی در صورت ادامه همکاری با برنامه هسته ای تهران گفت: «آنها شاهد سرنوشت دوستانشان هستند».

کوهن در این گفت‌وگو در پاسخ به اظهارات ایلان دایان مجری این گفت‌وگو دربارهٔ برنامه‌ریزی و به اجرا درآوردن سرقت اسناد آرشیو هسته‌ای ایران از انباری در تهران در شب ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ مطرح کرد.

طبق گفته ایلان دایان مجری این برنامه مستند، بیست مأمور موساد در این عملیات حضور داشته‌اند و ۳۲ گاوصندوق پر از اسناد را تخلیه کردند.

در حالی که کوهن تأکید کرد که موساد بخش اعظم این مدارک را قبل از اینکه از ایران خارج شوند، دریافت کرده‌است.

رسانه‌های این کشور برای پخش گزارش‌های مرتبط با امور امنیتی باید موافقت مقامات امنیتی این کشور را جلب کنند. به این ترتیب به نظر می‌رسد که پخش این گزارش همزمان با مذاکرات وین می‌تواند به منزله ارسال پیامی از سوی اسرائیل به تهران باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای