بلینکن: متوقف‌کردن برنامه هسته‌ای ایران «فوریت» دارد

بلینکن: متوقف‌کردن برنامه هسته‌ای ایران «فوریت» دارد

یکشنبه, 13 ژوئن, 2021 - 23:45

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که این «فوریت» وجود دارد که بفهمیم مذاکرات در حال انجام در وین منجر به توقف پیشرفت برنامه هسته ای ایران و قرار دادن آن در جعبه از طریق بازگشت به تعهدات برجامی شود.

آنتونی بلینکن در گفت و گو با شبکه آمریکایی سی.بی. اس، در پاسخ به این سؤال که آیا گزارش اخیر «واشنگتن‌پست» دربارهٔ تجهیز ایران به یک سیستم ماهواره‌ای پیشرفته توسط روسیه، مذاکرات وین را تحت تأثیر قرار خواهد داد یا نه، گفت وقتی پای مذاکرات هسته‌ای به میان می‌آید، «آمریکا هیچ‌یک از مسائل یا منافع دیگر را در ازای پیشرفت مذاکرات هسته‌ای معامله نخواهد کرد».

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که قبل از رئیس‌جمهور جو بایدن و دیدار او با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، دربارهٔ گزارش منتشر شده در واشنگتن‌پست اظهار نظر نخواهد کرد.

بلکین وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «از زمان خروج ایالات متحده از توافق برجام، ایران شروع به نادیده گرفتن محدودیت‌های توافق کرد، سریعتر پیش رفت و مطالب بیشتر و بیشتری را غنی کرد. در صورت ادامه روند، ایران به چنان توانایی‌هایی دست پیدا می‌کند که شرایط را نمی‌توان معکوس کرد».

دیپلمات‌های غربی هم به رسانه‌ها گفتند برای توافق دربارهٔ نقاط اختلافی به «هفته‌ها» زمان نیاز است. روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع دیپلماتیک حاضر در مذاکرات گزارش کرد که «بی‌اعتمادی» یکی از مشکلات اصلی روند مذاکرات است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای