گفت‌وگوی سعودی و امارات برای افزایش همکاری مالی و سرمایه‌گذاری

گفت‌وگوی سعودی و امارات برای افزایش همکاری مالی و سرمایه‌گذاری

این همکاری شامل راه اندازی مکانیزمی برای فعال کردن شعب بانکی دو کشور جهت ارتقای تجارت و تسهیل جریان حرکت در بنادر می‌شود
دوشنبه, 14 ژوئن, 2021 - 08:45

مقامات سعودی و اماراتی پرونده‌های مشترک در بخش‌های مالی و سرمایه‌گذاری را مورد بحث قرار دادند.

این گفت و گوها در ادامه پیگیری ابتکارات استراتژیک اتخاذ شده در تعدادی از محورهای اصلی شامل خدمات و بازارهای مالی، حمایت از کارآفرینی، اتحاد گمرکی، بازار مشترک، گردشگری و میراث ملی و سازوکارهای اجرای آنها مطابق با برنامه‌های مصوب است.

نمایندگان وزارت‌های دارایی دو کشور مهم‌ترین اقدامات کمیته مالی و سرمایه‌گذاری مشترک را در اولین جلسه کمیته مالی و سرمایه‌گذاری شورای هماهنگی سعودی و امارات بررسی کردند.

این اقدامات شامل ابتکار عمل برای تسهیل جریان ترافیک در بنادر، تقویت مشارکت استراتژیک بین سعودی و امارات در بازار مشترک، صدور و استفاده از ارز الکترونیکی مجازی به صورت آزمایشی و توسعه مکانیزمی برای امکان فعالیت شعبات بانک‌های دو کشور برای افزایش تجارت خود و همچنین هماهنگی در زمینه فنآوری مدرن مالی و تبادل تجربیات است.

این جلسه از طریق ارتباط تصویری و به ریاست عبدالعزیز الرشید دستیار وزیر دارایی در امور مالی بین‌المللی و سیاست‌های کلان مالی سعودی و یونس حاجی الخوری معاون وزیر دارایی امارات متحده عربی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری امارات «وام»، یونس الخوری بر اهمیت این نشست به عنوان یک بستر مؤثر که دو کشور را قادر می‌سازد تا برای چالش‌های مختلف که ممکن است بر پروژه‌ها و عملیات مربوط به موضوع همکاری مشترک اقتصادی و تجاری تأثیر بگذارند، تأکید کرد.

وی گفت: امارات متحده عربی مشتاق است با اجرای پروژه‌های استراتژیک مشترک در همه زمینه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری، چارچوب‌های همکاری مشترک با سعودی را تقویت کند تا آینده ای بهتر و سعادتمندتر برای نسل‌های آینده و مردم دو کشور ایجاد کند.

در این جلسه روندهای اصلی اقتصادی مانند صدور و استفاده از ارز الکترونیکی مجازی به صورت آزمایشی و تسهیل مراحل گمرکی برای تجارت مرزی و مبادله کالا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این جلسات در چارچوب اجرای بخشنامه‌های رهبری در دو کشور، پیگیری روند ابتکارات و پروژه‌ها و حصول اطمینان از اجرای آنها مطابق با برنامه‌های مصوب انجام می‌شود.

همچنین مقرر شده راه حل‌هایی را برای چالش‌های مانع پیشرفت پروژه‌ها تهیه شود و گزارش‌های دوره ای ۳ ماهه در مورد پیشرفت ابتکارات و پروژه‌های در دست اجرا توسط کمیته مالی و سرمایه‌گذاری به کمیته اجرایی ارائه دهد.

وزارتخانه‌های دارایی دو کشور در تلاشند تصمیمات شورای هماهنگی سعودی و کمیته اجرایی مربوط به امور مالی و سرمایه‌گذاری را عملی کنند. این کار با تقویت روابط بین دو کشور و دستیابی به آرمان‌ها و اهداف شورای هماهنگی سعودی - امارات برای فعال سازی و دستیابی به چشم‌انداز مشترک انجام می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای