حمایت عربی از مصر و سودان در بحران «سد النهضه»

حمایت عربی از مصر و سودان در بحران «سد النهضه»

توافق بر سر ضرورت اقدام جمعی شورای امنیت در «نشست دوحه»
چهارشنبه, 16 ژوئن, 2021 - 11:30

وزیران خارجه اتحادیه عرب، سه‌شنبه در نشست مشورتی فوق‌العاده در دوحه قطر دربارهٔ تحولات مربوط به سد النهضه، از مصر و سودان در مناقشه بر سر قصد اتیوپی به آبگیری این سد اعلام حمایت کردند.

وزرای خارجه عرب همچنین توافق کردند که از شورای امنیت بخواهند تا نشستی در مورد بحران سد النهضه اتیوپی برگزار کند.

سامح شکری وزیر خارجه مصر در نشست فوق‌العاده در سطح وزرای خارجه عرب شرکت کرد و گفت: اصرار اتیوپی برای سری دوم آبگیری بدون توافق بر خلاف قواعد قانون بین‌المللی باعث شکست مذاکرات شده‌است.

در همین حال، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که حمایت عربی گسترده‌ای از مصر و سودان در مسئله سد النهضه اتیوپی وجود دارد. وی گفت که امنیت آبی این دو کشور بخشی از امنیت ملی عربی است.

از سوی دیگر، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ابوالغیط گفت که اتحادیه عرب ممکن است تدابیر تدریجی را برای حمایت از مصر و سودان در بحث سد النهضه اتخاذ کند.

وی افزود: ما امیدواریم که همه طرف‌ها در مورد سد النهضه به دیپلماسی متوسل شوند و امیدواریم که بتوانیم در میانجیگری آفریقا دستیابی به موفقیت داشته باشیم.

نشست فوق‌العاده وزیران خارجه عرب با حضور ۱۷ وزیر در دوحه قطر دربارهٔ تحولات مربوط به سد النهضه برگزار شد.

سامح شکری گفت، «مسئله این است که طرف اتیوپیایی فقط می‌خواهد دیدگاه خود را به زور به دیگران تحمیل کند و عمداً تمام منشورها و موافقت نامه‌های حاکم بر رودخانه‌های بین‌المللی را نادیده می‌گیرد و در پی تحمیل واقعیت جدیدی است که در آن کشورهای بالادست کشورهای پایین دست را کنترل می‌کنند، بنابراین مصر نمی‌تواند آن را بپذیرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای