هشدار فرانسه به مذاکره‌کنندگان هسته‌ای: زمان به نفع هیچ‌کس نیست

هشدار فرانسه به مذاکره‌کنندگان هسته‌ای: زمان به نفع هیچ‌کس نیست

پنجشنبه, 17 ژوئن, 2021 - 00:15

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، فرانسه هشدار داد، زمان به نفع هیچ‌یک از طرفین مذاکرات احیای برجام نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه فرانسه گفت، در حالی که نمایندگان بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران به دنبال دستیابی به موفقیت در مذاکرات در وین هستند، اختلافات مهم همچنان باقی است.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا قبلاً ابراز تمایل کرده بود که به توافق‌نامه ای که سلفش، دونالد ترامپ از آن خارج شد، برگردد، به شرط آنکه ایران قصد خود را برای انجام تعهدات خود ثابت کند.

اما احتمال پیروزی ابراهیم رئیسی نامزد تندرو در انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه درایران ممکن است پیچیدگی‌ها را افزایش دهد، علی‌رغم اینکه علی خامنه ای رهبر ایران همچنان تصمیم گیرنده نهایی این موضوع است.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه ای گفت: «ممکن است مذاکرات زمانی دشوارتر شود که بحث و گفت و گو بر روی موضوعات دشوارتر باشد».

این وزارتخانه افزود: «این بدان معناست که نیاز به تصمیماتی شجاعانه است که باید سریع اتخاذ شود، زیرا همه ما معتقدیم که زمان به سود کسی نیست».

پس از حذف رقبای برجسته از جمله محافظه کاران از سوی شورای نگهبان، رئیسی به عنوان گزینه پرشانس برای تصدی ریاست جمهوری ایران شناخته می‌شود.

بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به اظهارات رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که وی در آن اظهار داشت که هرگونه توافق در زمینه احیای برجام، به بعد از تشکیل دولت جدید ایران، در حدود دو ماه دیگر موکول می‌شود.

توافق هسته ای ۲۰۱۵ از زمان خروج ایالات متحده از آن در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌های ایران، دچار نوسان شده‌است. این امر تهران را بر آن داشته‌است تا برخلاف توافق برجام، فعالیت‌های هسته ای خود را افزایش دهد.

در هشت سال گذشته، دو دوره ریاست جمهوری ایران در دست حسن روحانی، مذاکره کننده هسته ای سابق بود که رویکرد وی به پرونده نسبتاً واقع بینانه تلقی می‌شود. قانون اساسی نامزدی وی را برای سومین دوره ریاست جمهوری منع کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای