بری خطاب به عون: شما حق ندارید الحریری را کنار بزنید

بری خطاب به عون: شما حق ندارید الحریری را کنار بزنید

گردهمایی نمایندگان ۲۵ کشور در پاریس برای کمک به ارتش لبنان
پنجشنبه, 17 ژوئن, 2021 - 10:45

«جنگ بیانیه‌ها» به‌طور بی‌سابقه ای بین میشل عون رئیس‌جمهور لبنان و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور آغاز شد.

بیاینه بری در پاسخ به بیانیه ای که روز گذشته ریاست جمهوری منتشر و از ابتکار پیشنهادی بری برای حل بحران دولت انتقاد کرد.

بری در پاسخ به عون گفت که کناره زدن نخست‌وزیر سعد الحریری از ریاست دولت آینده «جزو اختیارات شما نیست و تصمیم برای تعیین او نیز به شما مربوط نمی‌شود».

رئیس پارلمان لبنان در ادامه تأکید کرد که ابتکار عمل خود در این باره ادامه دارد.

به دنبال آن، عون واکنش نشان داد و گفت که بری ظرفیت «میانجیگری» را از دست داده و به یک طرف بحران دولت تبدیل شده‌است.

پاسخ بری، شدیدترین انتقاد علیه عون شمرده می‌شود. بری به رضایت عون با مداخله وی برای حل بحران اشاره کرد و گفت: «شما بر انتخاب ۸ وزیر + ۲ اصرار می‌کنید (در حالی که رئیس‌جمهور از لحاظ قانون اساسی، حق تعیین یک وزیر را هم ندارد، زیرا در رأی‌گیری شرکت نمی‌کند، بنابراین چگونه می‌تواند به روش غیرمستقیم رای داشته باشد)».

بری افزود: «همه چیز به هم خورده‌است … کشور در حال فروپاشی است … نهادها در حال فرسایش هستند … مردم خشمگین هستند … و دیوار قسطنطنیه نیز با رد ابتکار تصویب شده توسط غرب، شرق و همه احزاب لبنان به جز شما ترک خورده‌است».

در پاسخ عون آمده‌است که بری صفت «میانجی» را کنار زده و از او حزبی ساخته‌است که نمی‌تواند به خود حق اقدام «به نام مردم لبنان» را بدهد.

با ادامه گره در مواجهه با تشکیل دولت، ظهر امروز یک نشست بین‌المللی برای کمک به ارتش لبنان در پاریس برگزار می‌شود.

منابعی از دفتر فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه، اظهار داشتند که دعوت نامه‌ها به کشورهای عضو گروه پشتیبانی بین‌المللی برای لبنان و به تمام کشورهای حوزه خلیج و همچنین به کشورهایی ارسال شده‌است که تمایل خود را برای کمک به ارتش ابراز داشتند.

به گفته منابع فرانسوی، بین ۲۰ تا ۲۵ کشور در این کنفرانس شرکت می‌کنند که توسط وزرای دفاع فرانسه، لبنان و ایتالیا افتتاح می‌شود، در حالی که ژنرال جوزف آون فرمانده نیروهای مسلح در مورد نیازهای مختلف ارتش لبنان توضیح می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای