پایان روز طولانی انتخابات ایران؛ نتایج شنبه اعلام می‌شود

پایان روز طولانی انتخابات ایران؛ نتایج شنبه اعلام می‌شود

جمعه, 18 ژوئن, 2021 - 23:30

در بحبوحه یک بحران اقتصادی و اجتماعی شدید، ایرانی‌ها از صبح جمعه تا بامداد شنبه پای صندوق‌های رأی رفتند تا رئیس‌جمهور جدید خود را انتخاب کنند، در انتخاباتی که انتظار می‌رود نتیجه آن به نفع ابراهیم رئیسی محافظه کار تندرو باشد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های رسمی ایران، پس از نزدیک به ۱۹ ساعت رای‌گیری، مراکز رای‌گیری در ساعت ۲ بامداد شنبه (ساعت ۲۱:۳۰ به وقت گرینویچ جمعه شب) بسته شدند.

بیش از ۵۹ میلیون ایرانی بالای ۱۸ سال از ساعت ۷ صبح روز جمعه برای رای‌گیری فراخوانده شدند. در حالی که مدت نظر سنجی تا نیمه شب برنامه‌ریزی شده بود، مهلت با دو ساعت دیگر تمدید شد.

انتظار می‌رود نتایج سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران (از سال ۱۹۷۹) ظهر شنبه (۰۷:۳۰ به وقت گرینویچ) اعلام شود.

چهار نامزد واجد شرایط شورای نگهبان در این رقابت شرکت کردند.

شورای به دلیل حذف نامزدهای برجسته، با انتقاداتی روبرو شد که باعث نگرانی در مورد تأثیر منفی آن بر مشارکت شد.

در غیاب یک رقیب جدی، به نظر می‌رسد رئیسی رئیس قوه قضائیه (۶۰ ساله)، به احتمال زیاد برای یک دوره چهار ساله ریاست جمهوری جانشین حسن روحانی شود.

با این حال، برخی از دوره‌های انتخابات ریاست جمهوری در ایران، به ویژه از سال ۱۹۹۷، شاهد نتایج متفاوتی بود، به ویژه در سال ۲۰۰۵ با پیروزی محمود احمدی‌نژاد و در سال ۲۰۱۳ با پیروزی روحانی.

در صورت عدم کسب اکثریت مطلق هیچ‌یک از نامزدها، دور دوم در تاریخ ۲۵ ژوئن بین دو نامزدی که بیشترین آرا را کسب کردند برگزار می‌شود.

همه در انتظار میزان مشارکت هستند، زیرا می‌دانیم کمترین میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در ایران ۵۰٫۶ درصد و در سال ۱۹۹۳ ثبت شد.

پیش از انتخابات سال ۲۰۲۱، نظرسنجی‌ها و رسانه‌های محلی مشارکت را در حدود ۴۰ درصد پیش‌بینی کردند. مقامات تا زمان بسته شدن رای‌گیری آمار رسمی منتشر نکردند.

رئیسی در انتخابات دوره گذشته، ۳۸ درصد آرا را به دست آورد و در طول چندین دهه مناصب زیادی به وی سپرده شد. همچنین، رسانه‌های ایرانی نام وی را به عنوان جانشین احتمالی رهبر این کشور مطرح می‌کنند.

شورای نگهبان نامزدهای برجسته ای مانند علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورا، اسحاق جهانگیری معاون رئیس‌جمهور و احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق را رد صلاحیت کرد.

این انتخابات همزمان با گفت و گوهایی برگزار شد که در وین بین ایران و طرف‌های توافق هسته ای با مشارکت غیرمستقیم آمریکا در تلاش برای احیای آن انجام شده‌است. نامزدها حمایت خود را از اولویت رفع تحریم‌ها و تعهد خود به توافق هسته ای در صورت تحقق این امر ابراز داشتند.

چندین شهر شاهد اعتراضات اقتصادی در زمستان ۲۰۱۷–۲۰۱۸ و نوامبر ۲۰۱۹ بودند و مقامات آنها را به شدت سرکوب کردند.

وضعیت زندگی در اولویت رئیس‌جمهور بعدی خواهد بود که خامنه ای با دعوت از نامزدها برای توجه به مسئله اقتصادی بر آن تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای