صدور معافیت تحریمی آمریکا برای سوریه در مبادلات کرونایی

صدور معافیت تحریمی آمریکا برای سوریه در مبادلات کرونایی

شنبه, 19 ژوئن, 2021 - 06:45

در حالی که با ورود «قانون سزار» به سال دوم خود و افزایش انتقادها از سیاست دولت رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن در قبال سوریه به دلیل عدم اعمال هیچ گونه تحریمی، وزارت خزانه داری آمریکا از صدور مجوز برای انجام معاملات مالی با سوریه در زمینه مقابله با کرونا خبر داده‌است.

بر این اساس شرکت‌های سوری «لیتیا» و «بولیمیدیکس» را از قانون تحریم‌های آمریکا معاف کرده‌است.

طبق این قانون، تمامی مبادلات و فعالیت‌های مرتبط با صادرات، بازصادرات، فروش و عرضه مستقیم یا غیرمستقیم کالاها یا فناوری‌های مورد استفاده در پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-۱۹ با سوریه مجاز است.

این معافیت‌های تحریمی پس از آن انجام شد که دولت آمریکا در اوایل ماه جاری تحریم‌ها علیه افرادی که به تأمین مالی رژیم بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه متهم شده‌اند را لغو کرده بود.

این اقدام که خشم منتقدان را به همراه داشت، با شروع دور ششم مذاکرات وین با ایران و قبل از دیدار بایدن با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین در ژنو در روز چهارشنبه صورت گرفت.

قانون گذاران آمریکایی لغو این تحریم‌ها، را باج دادن بایدن به ایران و روسیه عنوان کرده‌اند. در پاسخ به این انتقادها، دولت تأکید کرد که متعهد به اجرای قانون سزار است.

واشنگتن افزود که «این قانون توسط اکثریت قریب به اتفاق هر دو حزب (جمهوری‌خواه و دموکرات) در کنگره تصویب شده‌است و دولت به اجرای قانونی آن ادامه خواهد داد، قانونی که می‌خواهد توانایی اسد و دیگران را برای بهره‌مندی از درگیری و هرگونه پروژه بازسازی در کشور پس از پایان درگیری محدود کند».

اما طبق گفته منتقدان، این واژه‌ها هنوز به واقعیت تبدیل نشده‌اند، زیرا دولت هنوز مجازات‌های مربوط به «قانون سزار» را اعمال نکرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای