پنتاگون: برنامه خروج آمریکا از افغانستان بر اثر حملات «طالبان» تغییر نمی‌کند

پنتاگون: برنامه خروج آمریکا از افغانستان بر اثر حملات «طالبان» تغییر نمی‌کند

پنجشنبه, 24 ژوئن, 2021 - 10:45
ژنرال مارک میلی فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا (فرانس پرس)

مقام های ارشد پنتاگون چهارشنبه (۲۳ ژوئن) گفت «برنامه زمانی برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در ۱۱ سپتامبر به دلیل حملات اخیر «طالبان» تغییر نخواهد کرد».


ژنرال مارک میلی فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا پس از حضور در جلسه ویژه کنگره درباره پیشروی های این روزهای «طالبان» گفت که در این باره «نگرانی» وجود دارد و پنتاگون اوضاع را «دنبال می کند».


او افزود «دولت افغانستان تشکیلات نظامی ۳۰۰ هزار نفری دارد».


این مقام آمریکایی تاکید کرد «وظیفه این تشکیلات دفاع از کشورشان است».


لوید آستین وزیر دفاع آمریکا گفت «برنامه خروج تمام نظامیان آمریکایی از افغانستان به دلیل حمله های «طالبان» متوقف نخواهد شد».


او افزود «ما در حال انجام وظیفه خود یعنی اجرای برنامه خروج منظم و غیر عجولانه و مسئولانه هستیم و به این رویه ادامه می دهیم».


حملات شورشیان از آغاز خروج نیروهای نظامی آمریکا در اول ماه مه افزایش یافته و منجر به تلفات و گاهی شکست ارتش افغانستان شده است.


ارتش افغانستان برای رویارویی با شورشیان بدون حمایت غربی آماده می شود.


ژنرال مارک میلی اظهار داشت «۸۱ مرکز از مجموع ۴۱۹ موضع در ایالت های افغانستان در تصرف شورشیان است که اینها عمدتا ساختمان های اداری متروکه هستند و از این تعداد ۶۰ ساختمان از پارسال تا کنون یعنی قبل از آغاز خروج نظامیان آمریکا از کنترل دولت خارج شدند».


او افزود ««طالبان» کنترل مراکز ولایت های کشور را در اختیار ندارد».


لوید آستین خاطر نشان کرد «خروج برخی از گروه های افغان مثل مترجم ها که با آمریکا همکاری کردند یا افرادی که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان امنیت جانی ندارند «به زودی» توسط ارتش آمریکا آغاز می شود».


وزیر دفاع در عین حال با یادآوری وعده وزارت خارجه آمریکا درباره افزایش سرعت دادن ویزای مهاجرت تاکید کرد «افراد فراوانی منتظر جواب سازمان های آمریکایی بودند».


او گفت «تصور می کنم که برنامه خروج برخی از آنها به زودی آغاز می شود».


فرم درخواست ویزای آمریکای ۱۸ هزار نفر افغانی مثل مترجم هایی که با نیروهای آمریکایی همکاری کردند در حال بررسی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای