لودریان ایران را به اتخاذ تصمیمات نهایی برای احیای برجام فراخواند

لودریان ایران را به اتخاذ تصمیمات نهایی برای احیای برجام فراخواند

جمعه, 25 ژوئن, 2021 - 11:15
ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه (رویترز)

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه امروز جمعه، ایران را به اتخاذ تصمیمات نهایی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی فراخواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لودریان در کنفرانس خبری مشترک با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود در پاریس اظهار کرد: «ما انتظار داریم که مقامات ایرانی تصمیمات نهایی را بگیرند که بدون تردید دشوار است اما اجازه می‌دهد مذاکرات آغاز شده در وین به سرانجام برسد».

پس از مذاکرات طولانی و سخت میان ایران و ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه در سال ۲۰۱۵ توافق‌نامه ای در مورد برنامه هسته ای تهران در وین منعقد کردند.

این توافقنامه در ازای تعهد ایران مبنی بر عدم دستیابی به سلاح‌های اتمی و کاهش برنامه هسته ای و قرار دادن آن در کنترل شدید سازمان ملل، تحریم‌های غربی و بین‌المللی علیه ایران را کاهش می‌دهد.

اما این توافق در سال ۲۰۱۸ با تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به دلیل خروج از آن و اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا فروپاشید. در واکنش به آن، ایران بخشی از تعهدات خود را رها کرده‌است.

جو بایدن پس از ورود به کاخ سفید در ژانویه اعلام کرد که قصد بازگشت به این توافق‌نامه را دارد. مذاکرات هسته‌ای بر سر احیای برجام و بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای از ماه آوریل در وین اتریش آغاز شده و تاکنون ۶ دور از این گفت و گوها انجام شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای