آژانس اتمی در انتظار پاسخ ایران به درخواست تمدید بازرسی‌ها

آژانس اتمی در انتظار پاسخ ایران به درخواست تمدید بازرسی‌ها

واشنگتن و پاریس به تهران هشدار دادند: زمان رو به پایان است
شنبه, 26 ژوئن, 2021 - 00:30

ایالات متحده و فرانسه ضمن اعلام هشدار به ایران دربارهٔ از دست رفتن زمان برای بازگشت به توافق هسته‌ای، ابراز نگرانی کردند که در صورت به درازا کشیدن مذاکرات احیای برجام «فعالیت‌های حساس اتمی» ایران می‌تواند بیشتر پیش رود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در اولین سفر یک مقام ارشد دولت بایدن به فرانسه، به پاریس سفر کرد و گفت که ایالات متحده آمریکا هنوز با ایران در این زمینه «اختلافات جدی» دارد.

وی دربارهٔ شانس دستیابی به توافق با وجود برخی اختلافات اساسی میان طرفین افزود: «اگر فکر می‌کردیم دستیابی به توافق غیرممکن است به وین نمی‌رفتیم اما من فکر می‌کنم این پنجره تا ابد باز نخواهد بود و ما باید بالاخره در نقطه‌ای به نتیجه برسیم».

وی در یک نشست خبری مشترک با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود گفت: «اگر ایران فعالیت‌های دیگر هسته‌ای مغایر با برجام را در دستور کار قرار دهد، به مرحله‌ای خواهیم رسید که بازگشت به استانداردهای تعیین شده در برجام سخت خواهد بود».

در همین راستا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، ایران به نامه مدیر کل این نهاد بین‌المللی دربارهٔ تمدید توافق فنی برای بازرسی از تأسیسات هسته‌ای پاسخ نداده‌است.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای دسترسی به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. مهلت این توافق روز پنج شنبه گذشته پایان یافته‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رافائل گروسی مدیرکل آژانس، روز جمعه اعلام کرد که وی روز ۱۷ ژوئن نامه‌ای به مسئولان ایرانی در این خصوص نوشته اما «ایران به این نامه پاسخ نداده‌است». وی افزود: «ایران مشخص نکرده که آیا قصد حفظ کردن توافق فعلی را دارد یا خیر.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای