سازمان ملل خواستار تحقیق دربارهٔ اعدام‌های دهه ۶۰ و نقش رئیسی در آنها شد

سازمان ملل خواستار تحقیق دربارهٔ اعدام‌های دهه ۶۰ و نقش رئیسی در آنها شد

سه شنبه, 29 ژوئن, 2021 - 16:45

جاوید رحمن گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران خواستار انجام تحقیق مستقل در مورد موضوع اعدام هزاران زندانی سیاسی به دستور مقام‌های ایران در سال ۱۳۶۷ و نقش ابراهیم رئیسی به عنوان معاون وقت دادستان تهران شد.

جاوید رحمن در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که طی سال‌های گذشته دفتر وی شهادت افراد مختلف و شواهدی را در این رابطه جمع‌آوری کرده‌است که اگر شورای حقوق بشر سازمان ملل یا سایر نهادها آماده آغاز تحقیق بی‌طرفانه در این زمینه باشند او آماده است این شواهد را در اختیار آنان بگذارد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در عین حال دربارهٔ گزارش‌های «تخریب گورهای دسته‌جمعی» برای پنهان کردن موضوع ابراز نگرانی کرده‌است.

رحمن گفته‌است: «فکر می‌کنم الان زمان آن فرا رسیده و بسیار مهم است که حالا که آقای رئیسی، رئیس‌جمهور شده، ما تحقیقاتی دربارهٔ آنچه در سال ۱۹۸۸ میلادی اتفاق افتاد و نقش افراد را آغاز کنیم».

وی با بیان این که «این تحقیق به نفع ایران خواهد بود و می‌تواند باعث ختم فصلی از درد و رنج برای خانواده‌های قربانیان شود»، افزود: «در غیر این صورت نگرانی‌های جدی در مورد این رئیس‌جمهور و نقشی که بنا بر گزارش‌ها از نظر تاریخی در این اعدام‌ها بازی کرده وجود خواهد داشت».

ابراهیم رئیسی قاضی تندرو به خاطر پیشینه خود از سوی ایالات متحده تحت تحریم قرار دارد و ایالات متحده و فعالان حقوق بشری می‌گویند او یکی از چهار دادستانی است که در قتل‌های ۶۷ دست داشتند.

رئیسی اخیراً در یک کنفرانس خبری با ابراز «افتخار» گفته‌است «این اعدام‌ها برای حمایت از شهروندان ایرانی و حفاظت از حقوق بشر صورت گرفته‌است و باید مورد تقدیر قرار گیرد».

سازمان عفو بین‌الملل شمار زندانیان اعدام‌شده در آن سال را حدود پنج هزار نفر اعلام کرده و در گزارشی در سال ۲۰۱۸ گفته‌است «تعداد واقعی می‌تواند بیشتر باشد».

جاوید رحمن گفته‌است مکاتباتی را با ایران انجام داده چون «ما نگرانیم سیاستی دوباره برای تخریب گورها (دسته جمعی) یا فعالیت‌هایی برای مستندات مرتبط با گورهای دسته‌جمعی شکل گرفته باشد». او گفته‌است: «من برای عدالت مبارزه (کمپین) می‌کنم».

رئیسی پس از پیروزی در انتخابات این ماه، که طی آن رای‌دهندگان تمایلی به شرکت در اعتراض به مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های سیاسی نداشتند، در ۳ آگوست جانشین حسن روحانی می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای