آلمان: ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد

آلمان: ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد

چهارشنبه, 30 ژوئن, 2021 - 21:00
فرانک والتر اشتاین مایر رئیس‌جمهور آلمان (EPA)

فرانک والتر اشتاین مایر رئیس‌جمهور آلمان در آستانه سفر به تل آویو، از دولت جدید اسرائیل خواست تا راه حلی سیاسی برای درگیری با فلسطینی‌ها پیدا کند.

اشتاین مایر در گفت و گو با روزنامه «هاآرتص» اسرائیل گفت: بدون این راه حل سیاسی، آینده خوبی وجود نخواهد داشت.

اشتاین مایر قصد دارد امشب به تل آویو برود و فردا پنجشنبه با نفتالی بنت  نخست‌وزیر جدید و یائیر لاپید وزیر خارجه در قدس گفت و گو کند.

اشتاین مایر اظهار کرد که دولت آلمان هنوز راه حل دو کشور مبتنی بر مذاکره را بهترین راه برای دستیابی به آینده صلح آمیز می‌داند.

وی گفت: «اما بیش از همه، به نظر من ایجاد اعتماد بین رهبری جدید اسرائیل و طرف فلسطینی مهم است. مسیر از سرگیری گفت و گوی مستقیم در مورد موضوعات بزرگ از طریق گام‌های کوچک و همکاری مشخص عبور می‌کند».

رئیس‌جمهور آلمان با بیان این که نگرانی‌های اسرائیل دربارهٔ تهدید برخورداری ایران از تسلیحات هسته‌ای، قطعاً موجه است، گفت: «وقتی صحبت از ایران می‌شود، آلمان و اسرائیل یک هدف استراتژیک مشترک دارند: ایران نباید به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند».

وی افزود: ما همچنین می‌خواهیم برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه را محدود کنیم.

رئیس‌جمهور آلمان با اعلام این که «شاید همیشه در مورد بهترین راه برای رسیدن به این هدف اتفاق نظر نداشته باشیم»، گفت: بر این باوریم که احیای برجام مؤثرترین شیوه برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای است.

اشتاین مایر بار دیگر شورش‌های یهودی‌ستیزی در آلمان را که در جریان درگیری خشونت‌آمیز اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه در ماه گذشته گذشته آغاز شد، محکوم و آنها را «نفرت‌انگیز» توصیف کرد.

وی گفت: نفرت از یهودیان، صرف نظر از اینکه از سوی چه کسی مطرح می‌شود، ما آن را در کشور خود تحمل نمی‌کنیم و نمی‌خواهیم.

او با بیان این که قانون اساسی آلمان حق آزادی بیان و آزادی تظاهرات را تضمین می‌کند، گفت «اما هر کسی که در خیابان‌های ما پرچم‌های دارنده ستاره داوود را بسوزاند و شعارهای ضدیهودی را فریاد بزند، نه تنها آزادی برای تظاهرات را نقض می‌کند، بلکه مرتکب جنایاتی می‌شود که باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای