سعودی وارد مرحله جدیدی از سرمایه‌گذاری در هواپیمایی می‌شود

سعودی وارد مرحله جدیدی از سرمایه‌گذاری در هواپیمایی می‌شود

متخصصان به «الشرق الاوسط»: سرمایه‌گذاری روی یک بازار عظیم برای افزایش تقاضای حج و عمره با تأسیس شرکت هواپیمایی
جمعه, 2 ژوئيه, 2021 - 19:15
اتخاذ یک استراتژی برای توسعه خدمات حمل و نقل و لجستیک، موقعیت بخش هواپیمایی سعودی را در سطح بین‌المللی ارتقا می‌بخشد (الشرق الاوسط)

سعودی با اعلام استراتژی ملی حمل و نقل و خدمات لجستیکی، وارد مرحله جدیدی در بخش‌های سه‌گانه حمل و نقل شده‌است، به طوری که این امر به ایجاد یک شرکت ملی حمل و نقل قابل اعتماد برای توسعه بخش و افزایش بازده مالی با تنوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری که صدها شغل در تخصص‌های مختلف ایجاد می‌کند، تکیه دارد.

از جمله برجسته‌ترین ویژگی‌های استراتژی اعلام شده، سعودی با افزایش مقصد مسافرتی به بیش از ۲۵۰ مقصد بین‌المللی و افزایش بخش‌های حمل و نقل هوایی به بیش از ۴٫۵ میلیون تن، در ترافیک حمل و نقل هوایی به رتبه پنجم جهانی می‌رسد.

این تحول به تعدادی از ویژگی‌های خود متکی است، از جمله موقعیت استراتژیک، که سه قاره را به هم متصل می‌کند، و روی آوردن گسترده گردشگران از کشورهای مختلف جهان که طبق اهداف سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۱۰۰ میلیون بازدید کننده خواهد رسید.

از جمله عواملی که این استراتژی را پشتیبانی می‌کند، رویکرد سعودی به افزایش سالانه حجاج و عمره گزاران به ۳۰ میلیون نفر است.

همچنین تبدیل پادشاهی به یک قدرت صنعتی پیشرو و یک پلتفرم لجستیکی جهانی با به حداکثر رساندن ارزش تولید شده از بخش‌های معدن و انرژی و تمرکز بر محورهای تولید داخلی و انقلاب صنعتی چهارم است.

حسین الزهرانی سرمایه‌گذار و رئیس کمیته حمل و نقل هوایی و خدمات پشتیبانی در اتاق بازرگانی جده، به «الشرق الاوسط» گفت که حمل و نقل یک سیستم یکپارچه است که به فرایند مسافر و بار مرتبط است؛ بنابراین، توسعه و تحول در این بخش بر خدمات اصلی، پشتیبانی و لجستیکی بازتاب مثبتی خواهد داشت.

وی افزود: یک فرایند یکپارچه بین بنادر اصلی و حمل و نقل هوایی در عملیات باربری وجود خواهد داشت و این همان چیزی است که سعودی را از بسیاری از کشورهایی که مکانیزم حمل و نقل هوایی و دریایی همزمان دارند، متمایز می‌کند.

وی توضیح داد که با توجه به اینکه اکنون بسیاری از کشورهای جهان به سایر منابع غیرطبیعی از جمله خدمات وابسته هستند، در این مرحله روند توسعه در فرودگاه‌ها با هدف افزایش تولید ناخالص داخلی تا ۱۰ درصد پیش‌بینی شده‌است.

وی تأکید کرد که تغییر نام وزارت نشان می‌دهد که با کار لجستیکی مکمل این بخش، این مرحله متنوع و در حال تحول است.

او با اشاره به اهمیت راه اندازی یک شرکت هواپیمایی مالی جدید، گفت: با توجه به ویژگی‌های مختلف سعودی، از جمله «حج و عمره»، که باید یکی از حامل‌های ملی را برای این امر اختصاص دهد، در حالی که برای انتقال گردشگرانی که به سعودی می‌آیند و پیش‌بینی می‌شود به ۱۰۰ میلیون گردشگر برسد، روی شرکت دیگری برنامه‌ریزی کند.

به نوبه خود، ابراهیم العمر سرپرست دفتر مطالعات و تحقیقات مشاوره ای شاره، گفت: «این طرح در قالب یک طرح بلند پروازانه برای مدرنیزه کردن اقتصاد پادشاهی و ارتقای موقعیت آن با سرمایه‌گذاری در اندازه اقتصادی سعودی، موقعیت جغرافیایی و جایگاه جهانی آن در بازار انرژی، خدمات و کالاهای نهایی است».

وی افزود: «توانایی‌هایی که سعودی دارد منجر به شاخص‌های بلند پروازانه در سطح بین‌المللی می‌شود … نه تنها این، بلکه منجر به تقویت موقعیت میانی پادشاهی در صنعت حمل و نقل هوایی در نقشه جهان می‌شود».

وی اظهار کرد که این ابتکار تأثیر نهایی در افزایش تولید داخلی، فرصت‌های شغلی و موقعیت سیاسی پادشاهی در میان کشورهای تأثیرگذار در اقتصاد جهانی خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای